Yemen'de çocuk ölümleri artıyor

Yemen'de çocuk ölümleri artıyor

Yemen'de 2015'ten bu yana devam eden iç savaşta çok sayıda çocuğun hayatını kaybettiği belirtildi. UNICEF Yemen Temsilci Vekili Relano, "Ülkedeki çatışmalarda Mart 2015'ten bu yana 2 milyon 200 bin çocuğun beslenemediğini, 18 milyon kişinin de insani yardıma muhtaç olduğunuyaklaşık bin 400 çocuğun hayatını kaybettiği, 2 bin 400'den fazla çocuğun yaralandı" dedi.

Yemen'de Suud koalisyonunun saldırıları sonucu yaşanan insani dramların giderek daha büyükk boyutlara ulaştığı ortaya çıktı. UNICEF raporlarına göre, Yemen'de sadece saldırı ve çatışmalarda Bin 400 çocuğun yaşamını yitirdiği belirtildi.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Yemen Temsilci Vekili Meritxell Relano, yaptığı yazılı açıklamada, "Yemen'deki çatışmalarda Mart 2015'ten bu yana yaklaşık bin 400 çocuğun yaşamını yitirdiği, 2 bin 400'den fazla çocuğun da yaralandığı tespit edildi." dedi.

Relano, birçok bölgede sağlıklı veri elde etmenin zorluğu nedeniyle gerçek sayıların belirtilenden çok daha yüksek olma ihtimaline de dikkati çekti.

2 bin okul kullanılamaz halde

UNICEF yetkilisi ayrıca, ülkedeki savaş koşullarında yaklaşık 2 bin okulun kullanılamaz hale geldiğini belirtti. Relano, çatışmalarda kısmen veya tamamen yıkılanların yanında savaş nedeniyle evlerini terk eden ailelerin yerleşmesi ya da askeri amaçla kullanılması nedeniyle bu okullarda artık eğitim verilemediğini kaydetti.

UNICEF daha önce Yemen'de yaklaşık 2 milyon 200 bin çocuğun yetersiz beslenme sorunu yaşadığını, 18 milyon kişinin de insani yardıma muhtaç olduğunu duyurmuştu.

Yemen'de Mart 2015'ten bu yana Suud koalisyonunun saldırıları ve devam eden çatışmalar nedeniyle gıda ve sağlık hizmetlerine ulaşma konusunda büyük sıkıntılar yaşanıyor.