Nasrallah: Suriye'ye ihtiyacımız var

Nasrallah: Suriye'ye ihtiyacımız var

Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah, Lübnan'a Suriye rejimiyle ilişkilerini geliştirmesi tavsiyesinde bulunurken, ülkenin kuzeydoğusundaki Arsal'da Lübnan ordusunun DEAŞ'a karşı başlatacağı operasyon için Hizbullah'ın destek vermeye hazır olduğunu söyledi.

Seyyid Nasrallah,  İsrail ile  Lübnan arasında 12 Temmuz 2006'da başlayan ve 34 gün süren savaşın yıl dönümünde konuştu.

Seyyid Hasan Nasrallah, televizyondan yayınlanan konuşmasında, ülkenin kuzeydoğusundaki  Suriye sınırında yer alan DEAŞ unsurlarına karşı  Lübnan ordusu tarafından başlatılacak operasyonda Hizbullah'ın desteğe hazır olduğunu belirtti.

"Suriye'ye ihtiyacımız var"

DEAŞ'a karşı başlatılacak operasyon için  Suriye yönetimiyle işbirliği konusunda görüşmeler gerçekleştirildiğine işaret eden Nasrallah, şunları kaydetti: "Ancak bu konuda sorun istemediğimiz için bunu kabine toplantısına taşımadık. Ama  Lübnan'ın çıkarını dikkate aldığımızda  Suriye'yi bir kenara koyalım ve  Lübnan haritasına bakalım. Coğrafi olarak deniz, işgal edilmiş  Filistin ile  Suriye arasındayız. Bu nedenle  Lübnan'ın  Suriye'den çıkarı  Suriye'nin  Lübnan'daki çıkarından daha fazla.  Suriye'ye ihtiyacımız var. Ordu'nun daha önce güvende olan sınırı ( Suriye sınır) temizlemesi gerekmiyor mu? Sınırda kiminle koordinasyon halinde olmalıyız? Lübnanlılar olarak hepimizin  Suriye ile konuşmaya ihtiyacı var. Siyasi ve kişisel çıkarlarımızı bir tarafa bırakarak, ulusal çıkarımız için diyaloğa başlayalım."

"Trump, Hizbullah'ın  Lübnan hükümetinde yer aldığını bilmiyor"

Örgütünün " İsrail tehdidine karşı eskiye nazaran daha hazırlıklı olduğunu" söyleyen Nasrallah, "İsrail'in  ABD Başkanı  Donald Trump yönetimine, Hizbullah'a karşı daha sert tedbirler alması için baskı yaptığını" iddia etti.

ABD Başkanı Trump'ın, bu ay başında  Lübnan Başbakanı Saad Hariri ile düzenlediği ortak basın toplantısında, " ABD ve  Lübnan hükümetinin DEAŞ ve Hizbullah'a karşı ortak savaş verdiği" yönündeki açıklamasına da değinen Nasrallah, Trump'ın "Hizbullah'ın,  Amerika'nın da ittifak halinde olduğu  Lübnan hükümetinde yer aldığını bilmediğini" ifade etti.


İsrail ile Lübnan arasında 12 Temmuz 2006'da başlayan ve 34 gün süren savaşın 11. yıl dönümü nedeniyle Hizbullah tarafından Lübnan'ın güneyinde yer alan Khiam beldesinde etkinlik düzenlendi. Hizbullah savaşçıları, etkinlik alanındaki bir tanka temsili olarak roketle vurdu. (AA)