'Yemen ablukası İsrail’in Gazze’ye uyguladığı abluka gibi'

'Yemen ablukası İsrail’in Gazze’ye uyguladığı abluka gibi'

Yemen’in başkenti San’a’da, Balfour Deklarasyonu’nun yayınlanmasının 100. Yıldönümü sebebiyle Filistin davasına destek amaçlı büyük bir yürüyüş düzenlendi. Yürüyüşte işgalci İsrail’i kınayan çeşitli sloganlar atıldı.

İsrail’le normalleşme çabalarının eleştirildiği yürüyüşte Yemen bayrağının yanında büyük bir Filistin bayrağı dalgalandı.

Direniş hareketlerinin işgalci İsrail’e karşı verdiği mücadelede desteklenmesinin büyük önem arz ettiğine vurgu yapılan yürüyüşte Filistin ve Yemen halkına uygulanan ablukanın bir an önce kaldırılması yönünde çağrı yapıldı.

Yürüyüşte konuşma yapan Yemen Yüksek Devrim Komitesi Başkanı Muhammed Ali El-Husi Yemen halkının kimsenin boyunduruğu altına girmeyeceğini, düşman karşısında asla boyun eğmeyeceğini vurguladı.

Yemen ordusunun ve Halk Komitelerinin büyük başarılara imza attığını ifade eden Husi, Filistin davasına destek amacıyla düzenlenen bu yürüyüşün Yemen halkının bilinç seviyesini ve Filistin davasını öncelik olarak belirlediğini ortaya koyan bir delil olduğunu ifade etti.

Muhammed Ali El-Husi, Suud’da yürütülen operasyon kapsamında Suud’un saf dışı bıraktığı prens ve önemli kişilerin Yemen’de memnuniyetle karşılanacaklarını ifade etti.

“Suud koalisyonunun Yemen’in kara, hava ve denize açılan kapılarını kapatması İsrail’in Gazze’ye uyguladığı ablukaya benziyor” ifadelerini kullanan Husi “Filistinliler terörist değildir. Asıl terörist İsrailliler ve onları kabul eden BAE ve Suud’dur!” şeklinde konuştu.

Muhammed Ali El-Husi, Suudlu yetkililerin Arap ve İslam dünyasının sorunlarını öncelik olarak görmediğini ifade etti. (Ajanslar)