Kürdistan'da 7,2 büyüklüğünde deprem

Kürdistan'da 7,2 büyüklüğünde deprem

ABD Jeolojik Araştırmalar Kurumu, Irak Kürdistanı'nın Halepçe kentinin 32 kilometre güneybatısında 7,2 büyüklüğünde bir deprem meydana geldiğini duyurdu. Depremde, ilk belirlemelere göre Süleymaniye'de 6 kişi yaşamını yitirdi, İran'da ise 2 kişi öldü, 25 kişi yaralandı.

Irak'ta İran sınırına yakın Halepçe kentini yakınında 7,2 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

İlk belirlemelere göre 6 kişi yaşamını yitirdi

Süleymaniye'nin Derbendihan İlçe Kaymakamı Nasih Mela Hasan, yaptığı açıklamada, depremde Derbedihan'da 4 kişinin yaşamını yitirdiğini ifade etti.

Kelar İlçesi Sağlık Müdürlüğü ise 2 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Süleymaniye İl Sağlık Müdürü Mirhan Muhammed, depremde Süleymaniye'nin Derbendihan ilçesinde ilk belirlemelere göre 50 kişinin yaralandığını açıklamıştı.

Türkiye, Suriye, İran, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri'nde de hissedilen depremden sonra ilk gelen bilgilere göre Süleymaniye'de 8 köyde hasar var.

Derbendihan Barajı tehlikede 

Derbendihan Barajı Müdürü Rahman Gani ise depremin şiddetinden dolayı baraj çevresindeki dağlardan büyük kaya parçalarının düştüğünü, barajın da zarar görmüş olabileceğini söyledi.

Süleymaniye Valisi Ömer Ahmed Emin, yaptığı yazılı açıklamada, depremden dolayı yarın vilayet sınırları içerisinde mesainin yapılmayacağını belirtti.

İran'da 2 kişi öldü, 25 kişi yaralandı

İran'da yayımlanan Asr-ı İran haber sitesine göre, Kermanşah eyaletine bağlı Kasrı Şirin kenti Valisi Feramerzi Ekberi, depremin Tahran'ın yanı sıra Tebriz ve İsfahan eyaletlerinde de hissedildiğini belirtti.

Ekberi, merkez üssü Irak'ın Halepçe kenti yakını olan depremde Kermanşah'da en az 2 kişinin öldüğünü, 25 kişinin yaralandığını ifade etti.

Irak sınırına yakın bölgede yer alan Kasrı Şirin kentinde deprem sonrası elektriklerin kesildiği ve mal kaybının olduğu bölgeye çok sayıda can kurtarma ekibinin sevk edildiği kaydedildi.

Ülke genelinde sela okundu

Öte yandan, Bağdat, Kerkük ve kuzey illerinde şiddetli şekilde hissedilen depremin ardından ülke genelindeki camilerde sela okundu. 

Irak devlet televizyonu, "ilk belirlemelere göre depremin 4 ila 5 büyüklüğünde olduğunu" ifade ederken, Kerkük ve Süleymaniye'nin bazı yerleşim yerlerindeki evlerin maddi hasar gördüğünü bildirdi.

Yerin 103 km derinliğinde meydana gelen deprem, Türkiye’deki bazı kentlerde de hissedildi.

Diyarbakır, Batman, Mardin, Şırnak ve ilçelerinde sarsıntıyı hisseden vatandaşların evlerinden dışarıya çıktığı görüldü.

Bölgede paniğe neden olan depremde can ya da mal kaybı olup olmadığına ilişkin henüz resmi açıklama yapılmadı.

Bu arada Cizre Devlet Hastanesi acil servinin kısa süreliğine tedbir amaçlı boşaltıldığı bildirildi.

Öte yandan Kandilli Rasathanesi de deprem şiddetini 7.1, merkez üssünü ise İran olarak açıkladı.

"Erbil'deki ekibimiz bölgeye hareket etti"

Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık, Irak'ta meydana gelen 7,2'lik depremin ardından Erbil'deki Türk Kızılayı ekibinin bölgeye hareket ettiğini, öncü bir araç ve müdahale ekibinin de karayoluyla Türkiye'den yola çıktığını bildirdi.

Kınık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Irak'ta meydana gelen deprem sonrası Türkiye'nin harekete geçtiğini belirtti.

Kerem Kınık, "Erbil'deki ekibimiz bölgeye hareket etti. Öncü bir araç ve müdahale ekibimiz de karayoluyla Türkiye'den yola çıktı. Gelişmeleri yakından takip ediyoruz." dedi. 

Irak'ın Halepçe kenti yakınında meydana gelen 7,2 büyüklüğündeki depremin ardından AFAD ekipleri Diyarbakır'dan bölgeye hareket etti. (Ajanslar)