'Arakan'dan Bangladeş'e bir milyon kişi göç etti'

'Arakan'dan Bangladeş'e bir milyon kişi göç etti'

Türkiye'nin Dakka Büyükelçisi Öztürk, Myanmar askerlerinin ve Budist milliyetçilerin saldırısına uğrayan Arakanlı Müslümanların Bangladeş'e geçişine ilişkin, "Son zamanlarda 700 bin Arakanlının gelmesiyle sayı bir milyona yaklaştı." dedi.

Türkiye'nin Dakka Büyükelçisi Devrim Öztürk, Myanmar askerlerinin ve Budist milliyetçilerin Arakanlı Müslümanlara yönelik saldırılarına ilişkin, "Olayların ilk başladığı andan itibaren yapılan geçişlerde 300 bin Arakanlı Bangladeş'e geldi. Son zamanlarda 700 bin Arakanlının gelmesiyle sayı bir milyona yaklaştı." dedi.

Öztürk, burada yaptığı açıklamada, Myanmar askerleri ve Budist milliyetçiler tarafından 25 Ağustos'ta başlatılan katliamlarının ardından Türkiye'deki sivil toplum kuruluşlarının Arakan'a yardım konusunda yüksek gayret gösterdiğini belirtti.

Myanmar'da ciddi kriz yaşandığına işaret eden Öztürk, "Olayların ilk başladığı andan itibaren yapılan geçişlerde 300 bin Arakanlı Bangladeş'e geldi. Son zamanlarda 700 bin Arakanlının gelmesiyle bu sayı bir milyona yaklaştı." diye konuştu. (AA)