Suudi Arabistan'dan Abbas’a ültimatom

Suudi Arabistan'dan Abbas’a ültimatom

Suudi Arabistan Yemen ve Lübnan’dan sonra Filistin’i de krize sürüklüyor. Veliaht Prens Selman’ın, Filistin yönetimi lideri Mahmud Abbas’a “ABD’nin hazırladığı Ortadoğu barış planını kabul et ya da istifanı ver” baskısı yaptığı öne sürüldü. Filistinli yetkililer ise Abbas’a baskı yapıldığı iddilarını reddetti.

Suudi Arabistan Yemen ve Lübnan’dan sonra Filistin’i de kıskacına aldı. Veliaht Prens Selman’ın, Filistin yönetimi lideri Mahmud Abbas’a “ABD’nin hazırladığı Ortadoğu barış planını kabul et ya da istifanı ver” baskısı yaptığı öne sürüldü. İngiliz The Times gazetesi, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın 7 Kasım’da Riyad’ı ziyareti sırasında, ABD barış planının dayatıldığını yazdı. Mahmud Abbas’tan bir hafta önce de Jared Kushner Riyad’a gizli bir ziyaret gerçekleştirmiş ve Prens Selman’la gece geç saatlere kadar Ortadoğu’ya yönelik yeni stratejileri üzerinde çalışmışlardı.

İSRAİL TALEPLERİ DAYATILDI

Trump yönetimi, barış planı adı altında işgal edilmiş bölgelerdeki yerleşim yerleriyle ilgili olarak İsrail taleplerinin büyük bir kısmının kabul edilmesini istiyor. Haberde görüşüne yer verilen üst düzey bir İsrailli yetkili ise, “Öyle görünüyor ki plan konusunda işi ciddiye almaya başladılar” ifadesini kullanıyor. Kushner, Trump’ın baş müzakerecisi Jason Greenblatt, ulusal güvenlik danışman yardımcısı Dina Powell ve ABD’nin İsrail Büyükelçisi David Friedman’ın bir süredir Ortadoğu mesaisi yaptığı biliniyor. Filistin yönetiminden bir açıklamada ise Mahmud Abbas’a yönelik Suudi Arabistan'dan herhangi bir baskının gelmediği savunularak, iddialar reddedildi. Filistinli yetkililer, Abbas’ın Riyad’daki görüşmelerinin son derece olumlu bir ortamda geçtiğini belirttiler.

NETANYAHU’DAN ILIMLI İSLAM AÇIKLAMASI

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, geçtiğimiz Perşembe günü “Arap dünyasının ılımlı cephesiyle omuz omuza İran karşısında duracağız” açıklamasını yapmıştı. Netanyahu, Arap dünyasının ılımlı cephesiyle omuz omuza olmanın emniyet açısından iyi bir şey olduğunu vurgulayarak bunun neticesinde ılımlı Arap ülkeleriyle barışın sağlanacağını belirtti. İran’ın, Suriye’de askeri üs kurmasına asla izin verilmeyeceğini söyleyen Netanyahu, "Hiçbir şey bize engel olamaz" dedi. (Ajanslar)