Depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 530'a yükseldi

Depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 530'a yükseldi

Geçtiğimiz pazar günü Irak-İran sınırında yaşanan depremde hayatını kaybedenlerin sayısının 530'a yükseldiği bildirildi.

Irak-İran sınırında, Halepçe'nin 32 kilometre güneybatısında meydana gelen 7,3 şiddetindeki depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 530'a yükseldi.

Irak ve İran Kürdistan bölgelerinin kesiştiği sınırda, Halepçe'nin 32 kilometre güneybatısında yüzeye 33,9 kilometre mesafede meydana gelen 7,3 şiddetindeki depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 530'a yükseldi. Depremde yaralananların sayısı ise 7 bin 500'e yakın olduğu açıklandı.

Hayatını kaybedenlerin çoğu Kirmanşah'a bağlı 85 bin nüfuslu Serpol Zehap ilçesinden, Derbendihan ve Germiyan ilçelerinde ise 8 kişi hayatını kaybetti, 321 kişi de yaralandı.

On binlerce Doğu Kürdistanlı ise depremin ve 100'den fazla artçı şokun ardından 2. kez geceyi sokakta geçirdi.

Ölü sayısının artmasından endişe eden yetkililer enkaz kaldırma çalışmalarının devam ettiğini belirtirken, Kirmanşah Adli Tıp yetkilisi Muhammed Ali Monşizade ulaşılması zor köylerde ailelerin hayatını kaybeden yaklaşık 150 kişiyi defnettiğini söyledi.

Öte yandan Germiyan Meteoroloji ve Deprem Merkezi, bu akşam 19.00 ile 20.00 saatleri arasında bölgede 17 artçı depremin daha yaşandığını açıkladı. Açıklamada 4'ü Kelar ile Derbendihan ara bölgesi, 13'ü de Germiyan ve Kasr-ı Şirin arasındaki sınır bölgesi olmak üzere 17 artçı depremin meydana geldiği belirtildi. (İLKHA)