Libya'da utanç pazarı: Göçmenler köle pazarında satıldı!

Libya'da utanç pazarı: Göçmenler köle pazarında satıldı!

Libya'da kurulan utanç pazarında insanların açık artırmayla satılıyor!

Avrupa' ya gitmeye çalışan göçmenlerin Mayıs 2016'dan bu yana en önemli rotası olan Libya'da kurulan köle pazarları infiale neden oldu.

Köle pazarından görüntülerde, satıcının açık artırmada fiyat artışını tekrarladığı duyuluyor. Pazarda satılan insanların fiyatları 400 dolardan başlıyor.

Görüntüsü yayınlanan kölelerden biri olan yirmili yaşlardaki Nijeryalı genç, 'çiftlik işleri için iri yarı, büyük erkek' sözleriyle anons ediliyor.

Başkent Trablus'un dışında kurulan pazara giden CNN ekibi, altı yedi dakikada açık artırmayla satılan insanları gizli kamerayla kaydetti.

Pazarda sıklıkla 'Kazıcıya ihtiyacı olan kimse var mı? Bu bir kazıcı, güçlü iri bir adam' şeklinde ifadeler duyuluyor ve ardından teklifler toplanıyor.

Fiyatların 800 dolara kadar çıktığı açık artırmada, en yüksek parayı veren yeni 'sahip' köleyi alıyor. Daha önce satılan iki köleyle buluşan CNN muhabiri, büyük bir travma yaşayan ikilinin çok korktuğunu ve herkesten şüphelendiğini aktarıyor. Köle pazarında satılan göçmenlerin çoğu Nijerya, Mali, Gana, Nijer gibi ülkelerden. (Ajanslar)