Tillerson: Suriye'deki gelişmelerden kaygı duyuyoruz

Tillerson: Suriye'deki gelişmelerden kaygı duyuyoruz

Perşembe günü Türkiye'ye gelecek olan ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Kuveyt'te Afrin operasyonu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Türkiye'nin güvenlik endişesinin farkındayız ama Suriye'nin kuzey batısındaki gelişmelerden de kaygı duyuyoruz.” dedi.

Türkiye ziyareti öncesi Kuveyt'te açıklamalarda bulunan Tillerson, bölgede büyük askeri operasyonların sonlanmasının IŞİD'in ABD ve müttefikleri tarafından kalıcı şekilde yenilgiye uğratıldığı anlamına gelmediğini söyledi.

ABD'nin Suriye'nin kuzeybatısındaki son gelişmelerinden endişe duyduğunu ifade eden Tillerson Türkiye'nin güvenlik endişelerinin “kuvvetle farkında olduklarını” ifade etti.

Tillerson toplantıda yaptığı açıklamada ayrıca Washington'ın Suriye'de IŞİD’ten alınan ve PYD/PKK’nin kontrolüne verilen bölgelerde kullanılmak üzere ek 200 milyon dolarlık yardım yapma kararı aldığını duyurdu.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), 2019 yılı için hazırlanan bütçe tasarısında IŞİD ile mücadele adı altında, SDG ismini kullanan PYD/YPG'ye eğit-donat için 300 milyon, “sınır ordusu” için de 250 milyon dolar olmak üzere toplam 550 milyon dolar ayırmıştı.

Tillerson’ın perşembe günü Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesi bekleniyor. (İLKHA)