Yemen'deki krizde İngiltere'nin rolü gözardı edilmemeli

Yemen'deki krizde İngiltere'nin rolü gözardı edilmemeli

Eski Nobel Ödüllü Aktivist Tevekkül Kirman, İngiltere'nin Suudi Arabistan'a silah sağladığı için Yemen'deki mevcut krizden sorumlu olduğunu söyleyerek İngiltere ve Amerika'dan Yemen'de çatışma halindeki taraflara silah sağlamayı durdurmalarını istedi.

Eski Nobel Barış Ödüllü Kirman, İndependent’e verdiği röportajda bazı ülkelerden kıtlık eşiğinde olan Yemen’de çatışma halindeki taraflara silah sağlamayı durdurmalarını istedi.

Tevekkül Kirman, Yemen'de "devrimci anne" olarak bilinen bir politikacı ve bir aktivisttir ve Arap Baharı döneminde ayaklanmaların başlamasında özel bir rol oynamıştır ve Yemen savaşındaki kayıpların sayısı 12 bini bile geçmiştir.

Tevekkül Kirman, ‘İngiltere, Amerika ve Arabistan’ı destekleyen ve onlara silah satan bütün ülkelerin Yemenlilerin öldürülmesinde bir payı vardır.’ ifadelerinde bulundu.

Tevekkül Kirman aynı zamanda Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Salman’ın ve Birleşik Arap Emirlikleri Veliaht Prensi Muhammed Bin Zayid’in Yemen’de işledikleri cinayetlerden dolayı Uluslararası Ceza Mahkemesinde yargılanmalarını isteyerek ‘Ben, insan hakları savunucularından onların yargılanmasını başlatmalarını istiyorum. Biz onların Avrupa’nın yerel mahkemelerinde ve ICC’de yargılanmalarını istiyoruz. Onlar Yemen’de savaş çıkarmış ve katliam yapmışlardır.’ ifadelerinde bulundu.

Birleşmiş Milletler’ in raporuna göre, Arap Koalisyonunun 2015 yılında Yemen’e karşı savaş başlatmasından itibaren gerçekleştirdiği bombardıman binlerce sivilin ölümüne neden olmuştur ve raporlara göre, 18.8 milyon Yemenlinin ya da Yemen nüfusunun yüzde 69’unun insani yardıma ihtiyacı vardır.

Bununla birlikte, bu kişilerin ICC’de yargılanmaları çok uzak bir ihtimaldir. Çünkü bu mahkemenin, Roma Statüsünü imzalamayan ülkeler karşısında hiçbir hakkı yoktur. Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Yemen’in hiçbiri, Roma Statüsünü imzalamamıştır. Bu nedenle Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, bu dosyanın incelenmesi için bahsedilen mahkemeye yönlendirmesi gerekmektedir.

Aynı zamanda İngiltere’nin Arabistan Koalisyonuna silah sattığı yönündeki suçlamalar, İngiltere Ticaret Bakanlığı Sözcüsünün, Londra’nın ihracat kontrolünün sorumluluğunu çok ciddiye aldığını ve dünyadaki en sıkı ihracat kontrol sistemlerine sahip olduğunu belirttiği bir durumda gündeme gelmiştir. Bu kişinin ifadesine göre, İngiltere hükümeti, Avrupa Birliği ve ulusal yasalardaki silah satışlarını ruhsatlandırma kriterlerini ihlal etmemek için silah ihracatı izinlerini tek tek incelemiştir. (Kaynak: İndependent)