Coats: ‘Rusya’nın yeni hedefi 2018 ara seçimleri’

Coats: ‘Rusya’nın yeni hedefi 2018 ara seçimleri’

ABD Ulusal İstihbarat Dairesi Başkanı Dan Coats, Senato İstihbarat Komisyonu’ndaki oturumda yaptığı konuşmada Rusya’nın şu ana kadarki çabalarından kendini başarılı gördüğünü ve 2018’deki ara seçimleri etki operasyonunun potansiyel yeni hedefi olarak belirlediğini söyledi.

Oturumun öncelikli gündem maddesiyse, Rusya’nın ABD siyasetini manipüle etmek için kullandığı propaganda yöntemleriydi.

CIA, FBI, NSA gibi istihbarat dairelerinin başkanlarının bulunduğu oturumda Moskova’nın ABD siyasetine müdahale çabalarının şu anda dahi 2016 başkanlık seçimi döneminde olduğu kadar yoğun olduğu belirtildi.

‘Rusya’nın yeni hedefi 2018 ara seçimleri’

Coats, Rusya’nın şu ana kadarki çabalarından kendini başarılı gördüğünü ve 2018’deki ara seçimleri etki operasyonunun potansiyel yeni hedefi olarak belirlediğini söyledi.

CIA Başkanı Mike Pompeo ise Rusya’nın eylemlerini ve niyetini gelecek seçim döneminde etkili olmak olarak belirlediğini söylerken Ulusal Güvenlik Dairesi (NSA) Başkanı Michael Rogers bu durumun kolay kolay değişmeyeceğini kaydetti.

Coats, Senato’daki oturumda, Rusların bu yöntemi göreceli olarak ucuza geldiği, riski düşük olduğu, “makul inkara” imkan tanıdığı ve bölünme yaratmak konusunda etkili olduğu için kullandıklarını söyledi.

Coats, Rusya’nın ABD’de toplumsal ve siyasi ayrılık yaratmak için propagandayı, sosyal medyayı, sahte kişileri, sempatik sözcüleri ve diğer etki araçlarını kullanmaya devam edeceğini kaydetti.

Amerika’nın önde gelen istihbarat daireleri, Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’in 2016 başkanlık seçimleri sırasında Demokrat Partili başkan adayı Hillary Clinton’un seçim kampanyasına gölge düşürmek için yapılan geniş çaplı istihbarat çalışmasını yönettiği sonucuna varmıştı.

Bu çabalar Clinton’un seçim kampanyasına ait bilgisayarlardan yazışma ve belgelerin çalınması ve yayınlanmasını, sosyal medyada Clinton’u hedef alan ileti ve yayınların yapılmasıyla seçmen kayıt operasyonlarının ve seçim verilerinin hedef alınmasını içeriyordu.

Başkan Trump ise Moskova’nın seçimlerde kendisine yardım ettiği iddialarını defalarca reddetmiş, bu iddiaları yalan haber olarak nitelendirmiş ve istihbarat dairelerini eleştirmişti. (VOA)