ABD Dışişleri Bakanı Tillerson görevden alındı

ABD Dışişleri Bakanı Tillerson görevden alındı

ABD Başkanı Trump, Dışişleri Bakanı Tillerson'ı görevden aldı. Tillerson'ın yerine CIA Direktörü Mike Pompeo getirilecek. ABD Başkanı Donald Trump, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ın görevden alınacağını Twitter üzerinden duyurdu. Trump, Tillerson'ın yerine CIA Başkanı Pompeo'nun geleceğini açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Donald Trump tarafından görevden alındı.

Tillerson'ın yerine CIA Direktörü Mike Pompeo'nun geleceği belirtildi.

POMPEO KİMDİR?

1963’te ABD'nin California eyaletinde doğan Pompeo, 1982’de liseden mezun olduktan sonra West Point Askeri Akademisi’ne başladı. 1986’da mezun olduktan sonra orduda süvari birliğinde görev yaptı. Berlin Duvarı'nın yıkılması öncesi Almanya’da görevlendirilen Pompeo, Demir Perde'nin kontrolünden sorumlu birlikte, tank komutanıydı. Son olarak Birinci Körfez Savaşı’nda görev aldı.

Ordudaki aktif görevine Körfez Savaşı’nın ardından son veren Pompeo, Harvard’da Hukuk Fakültesi’ne gitti. 1994’te Washington'a taşınarak Williams and Connely adlı hukuk şirketinde avukat olarak çalıştı.

1996’dan itibaren ise kendisine farklı bir kariyer seçti. Kansas’a taşınarak Thayer Hava Sahası ve Özel Güvenlik adlı bir savunma sanayi şirketinde CEO olarak çalışmaya başladı. 2006’da şirketteki tüm hissesini satarak petrol sektörüne geçiş yaptı. Sentry International adlı petrol sahalarına malzeme sağlayan bir şirketin başına geçti.

Pompeo, Edward Snowden için ölüm cezası talep etmesi, yabancı liderler dahil herkesin dinlenmesini istemesi, İran'a askeri saldırıyı savunması, CIA'nın işkenceye başvurmasını desteklemesi, Guantanamo'nun kapanmamasını savunması ve Müslümanlarla ilgili tartışmalı açıklamalarıyla da tanınıyor.

New York Times Kasım 2017, Tillerson'ın yerine CIA Başkanı Mike Pompeo'nun getirilmesinin planlandığını ileri sürmüştü. (Ajanslar)