İran, Umman ile ‘bölgesel koordinasyon’ istiyor

İran, Umman ile ‘bölgesel koordinasyon’ istiyor

Umman Dışişleri Bakanı Yusuf bin Alevi, Tahran ziyareti sırasında İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile bir araya geldi.

Hasan Ruhani ve Yusuf bin Alevi arasındaki görüşmede bölgedeki mevcut durum ve iş birliğini güçlendirme yolları ele alınırken, İran Umman’dan ekonomik ortaklıkla başlayan daha geniş ve bölgesel bir koordinasyon kurulmasını istedi. İranlı yetkililer ayrıca, nükleer anlaşmanın geleceği konusundaki ciddi riskler karşısında Tahran’a yönelik yaptırım uygulama hazırlığı yapan Avrupa’daki diplomasi trafiğini de eleştirdi.

Ruhani, 18 Mart’ta Maskat ile bölgesel konularda daha fazla yakınlaşma talep ederek ticari ve mali ilişkileri güçlendirme sözü verdi. İran Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre, ‘iki ülkenin bölgedeki istikrar konusunda çaba sarf edeceği’ belirtildi.

Aynı şekilde İran Cumhurbaşkanının taleplerine yanıt olarak Bin Alevi’nin, İran ve Umman arasındaki bankacılık ilişkilerini kolaylaştırma ve iki ülkenin para birimleri kullanılarak doğrudan ticaret yapma gerekliliğine dikkati çekti. Ummanlı Bakan, “Tüccarlar ve ekonomik aktivistler güvenli ilişkilere ve yatırımlara sahip olmaya teşvik edilmelidir” dedi.
Alevi’nin Tahran ziyaretinde, İranlı yetkililerin öncelikleri kapsamındaki ‘bankacılık ve ticari iş birliği” başta olmak üzere ekonomik ilişkiler görüşüldü. Ruhani ise bankacılık ilişkilerinin genişletilmesini talep etti. Nitekim bu talep, ABD bankalarının “İran’ın Uluslararası Para Fonu’na geri dönüşünü engellemek” ile suçlandığı bir dönemde geldi.

Görüşmenin ardından IRNA haber ajansının aktardığına göre, İran Cumhurbaşkanı ofisi başkanı Mahmud Vaizi “İki taraf arasındaki anlaşmalarla ilgili tüm kuruluşlar, ekonomik ilişkilerin güçlendirilmesi sürecinde aktif olmalıdır” ifadelerini kullandı.

Vaizi ayrıca, ekonomik ilişkilerin siyasi ilişkilere paralel olarak artırılması gerektiğini söyledi.

İran’ın Umman ile bankacılık sektöründe iş birliği ısrarına dikkat çekilirken, Dünya-i İktisâd (Ekonomi Dünyası) gazetesi de konuya dair “İran mallarının Dubai’den Umman’a göçüne ilişkin İran yönelimi” başlıklı bir haber yayınladı. (Ajanslar)