İhvan: Arap Birliği'nde Sisi'nin zulümleri gündem dahi edilmedi

İhvan: Arap Birliği'nde Sisi'nin zulümleri gündem dahi edilmedi

Suudi Arabistan'ın Zahran şehrinde düzenlenen Arap Birliği Zirvesi’ne Müslüman Kardeşler Hareketi’nden tepki geldi. Yapılan açıklamada, “Zirve baştan başarısız oldu” ifadeleri kullanıldı.

Suudi Arabistan'ın Zahran şehrinde, Kral Selman bin Abdülaziz'in başkanlığında düzenlenen, "Kudüs Zirvesi" isimli 29'uncu Arap Birliği Zirvesi sona erdi. Zirveyle ilgili Müslüman Kardeşler Cemaati’nden sert bir açıklama geldi.

İslam dünyasının en etkili ve en büyük İslami hareketi olarak bilinen Müslüman Kardeşler Hareketi'nin (İhvan-ı Müslimin/İhvan) Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Münir, katıldığı bir televizyon programında, “Katar ablukasının ısrarı gölgesinde gerçekleştirilen Arap Birliği Zirvesi, açıkça başarısız olmuştur” açıklamasında bulundu.

Seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’ye askeri darbe yaparak devletin idaresine el koyan Abdülfettah es-Sisi sonrası Mısır’da yapılan zulmün ve haksızlıkların Arap Birliği Zirvesi’nde göz ardı edildiğine dikkatleri çeken Münir, “Arap ülkeleri mevcut haliyle, zirve düzenleyecek durumda olmadığını” ifade etti.

ARAP BİRLİĞİ ZİRVELERİ ÖNEMİNİ KAYBETTİ

Mısır’ın son durumunun masada olması gerektiğini söyleyen Müslüman Kardeşler Hareketi'nin Genel Sekreter Yardımcısı Münir, Arap Birliği Zirvesi’nin sonuç bildirgesinin zirveden önce hazırlanmasını ise sert bir dille eleştirdi.

Hiçbir Arap veya yabancı vatandaşın Arap Birliği Zirvesi’nden, kınama ve maddi destek vaatleri dışında herhangi bir somut adım atması beklemediğini belirten Münir, zirveye katılan üye ülkelerin, yemeklerini yedikten sonra bir sonraki toplantıyı beklemeye koyulduklarını ve bu yüzden Arap Birliği’nin artık önemini kaybettiği söyledi. (Ajanslar)