Rojava'da İntihar Saldırısı: 8 Ölü

Rojava'da İntihar Saldırısı: 8 Ölü

Rojava'da PYD ile En Nusra arasında şiddetli çatışmalar sürerken, Amude ile Haseki kara yolu üzerinde yol kontrolü yapan PYD'ye bağlı YPG milislerine yönelik intihar saldırısı düzenlendi, olayda 8 kişi öldü.

İlke Haber Ajansı'nın bölgeden edindiği bilgilere göre, Amude ile Haseki arasındaki kara yolunun 45. kilometresinde PYD'ye bağlı YPG milislerinin durduğu kontrol noktasına bomba yüklü araçla düzenlenen intihar saldırısında 2'si araçta toplamda 8 kişi öldü.

Rojava'da bulunan B.A.'ya göre olay dün saat 18.00 sularında gerçekleşti. Bir pikapla YPG milislerinin arama-kontrol noktasına giren araca daha önce yerleştirilen patlayıcının infilak ettirilmesi sonucu şiddetli bir patlamanın meydana geldiği bildirildi. Saldırıyı gerçekleştirenlerin iki kişi olduğu belirtilirken saldırganların kimliği henüz belirlenemedi.

Arama noktasında hayatını kaybedenlerin çoğunun YPG'ye yeni katılan kişiler oldukları kaydediliyor.

Ölenlerin isimleri ve nüfusa kayıtlı oldukları yerler ise şöyle; Malik Muhemmed Xelef(Amudé), Brusk Salih Fatma(Ozmeler köyü), Hisam A.Rezzak Hesen(Sixor köyü), Berzan Adnan Omer (Ketmılto köyü), Amır Fevad Ahmo. (Şex Fatımé köyü) Yezidi olan Selman Xelil Nayif(Mosko köyü) ve soyadını öğrenemediğimiz Enes (Bir Zırave köyü) ölenlerden biri kişinin ismi öğrenilemedi. Patlamadan sonra cenazeler toprağa verilmek üzere Qamışlo'nun Ğerbi mahallesinde bulunan Kasımo camisine getirildi. Cenazeler bilindiği gibi Delilo mezarlığında toprağa verilecek.

HASEKİ BOMBALARLA SARSILDI

Öte yandan Savaşın başından beri sakin geçen Haseki, bugün iki patlamayla sarsıldı. Gelen haberlere göre ilk bomba, Haseki'nin merkezinde bulanan Esad'a bağlı İstihbarat merkez binasının yakınlarında patladı. Saldırıda ölenler olmazken çok sayıda yaralının olduğu belirtildi.

İkinci bomba ise Hasekiye su dağıtım havuzunun yanında patlatıldı. Su deposunun yanındaki patlamada ise 3 kişinin öldüğü ve çok sayıda yaralanın bildirildi. Ambulanslarla hastanelere kaldırılan birçok yaralının durunun ağır olduğu bildirildi. Her iki patlamayı da üstlenen olmazken şüphelerin En Nusra üzerinde yoğunlaştığı belirtiliyor. (Kaynak: İLKHA)