Ekmek fiyatına yeni düzenleme

Ekmek fiyatına yeni düzenleme

Ekmek fiyatları artık Fırıncılar Odası tarafından değil, devletin oluşturacağı yeni bir komisyon tarafından belirlenecek.

Temel gıda maddesi ekmeğin fiyatı bundan böyle tek merkezden belirlenecek. Sebze meyve fiyatlarını Rekabet Kurumu aracılığıyla denetleyecek olan devlet, ekmek fiyatlarına da denetlemeye başlayacak.

Buna göre, ekmek fiyatına merkezi bir komisyon karar verecek. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, komisyona kimlerin katılacağı ve kararların nasıl alınacağı konusundaki çalışmanın devam ettiğini açıkladı.

Çelik, "Merkezde, Ankara'da bütün sivil toplum kuruluşlarının yani esnaf odalarının, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin katılımıyla bir yapının oluşması mı doğru olur, yoksa illerdeki bu yapının olması mı doğru olur şeklindeki çalışmamız şu anda hem fırıncılar odasıyla ve esnaf odasıyla devam ediyor; hem de gıda komitesinde bu konu gündeme geliyor." dedi.

Tek merkezden fiyat önerisini desteklediklerini belirten İstanbul Fırıncılar Odası Başkanı Fahri Özer ise taban fiyat önerisinde bulunarak, "Tek merkezden belirlenirken ekmek fiyatının, taban fiyatının belirlenmesi lazım. Bakkal ve bayilere satış fiyatının belirlenmesi lazım, çünkü ekmekte en büyük vurgunu bakkal bayilerin dışında zincir marketlerin yüzde 35-40'lara varan kar marjları belirlemektedir." diye konuştu. (İLKHA)