Kızıltepe'de 6 öğretmen tutuklandı

Kızıltepe'de 6 öğretmen tutuklandı

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde, PKK'nin üst düzey yöneticilerinin iş bırakma talimatına uyduğu ve sosyal medyada PKK propagandası yaptıkları iddiasıyla üç gün önce gözaltına alınan 15 öğretmenden 6’sı çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

Mardin'in Kızıltepe ilçesinde PKK'nin üst düzey yöneticilerinin iş bırakma talimatına uyduğu ve sosyal medyada PKK propagandası yaptıkları iddiasıyla gözaltına alınan 15 öğretmenden 6’sı çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklanırken, 8 kişi adli kontrol şartı ile 1 kişi de savcılık ifadesinden sonra serbest bırakıldı.

Edinilen bilgiye göre, Kızıltepe Cumhuriyet Başsavcılığınca PKK'nin üst düzey yöneticilerinin iş bırakma talimatına uyarak derslere girmediği ve sosyal paylaşım sitelerinde PKK propagandası yaptığı belirlenen 15 öğretmene yönelik soruşturma başlatılmıştı.

Soruşturma kapsamında 3 gün önce düzenlenen eş zamanlı operasyonda 15 öğretmen gözaltına alınmıştı.

Gözaltı işlemlerinin ardından mahkemeye sevk edilen zanlılardan E.Ç savcılık ifadesinin ardından serbest bırakılırken, tutuklama talebiyle hakim karşısına çıkarılan ve aralarında daha önce KHK ile görevden ihraç edilen E.E ile halen görevde olan M.A, B.İ, M.S.U, Y.B.Ö ve A.D. adlı öğtretmenler tutuklandı.

M.B, F.Ö, A.C, M.D.A, B.Ç, O.T, B.B ve E.U adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Tutuklanan zanlılar Mardin cezaevine gönderildi. (Mehmet Aslan-İLKHA)