Erdoğan düşmanlığı üzerinden İslami kurumlar hedefte

Erdoğan düşmanlığı üzerinden İslami kurumlar hedefte

Almanya'da Erdoğan düşmanlığının prim yaptığı bir ortamda, İslam'a ve Müslümanlara diş bileyen yerel ve ulusal, yazılı ve görsel basın, İslami kurumları Erdoğan düşmanlığı üzerinden hedef almaya devam ediyor.

Almanya’da faaliyet gösteren en büyük Müslüman kuruluşlarından biri olan Diyanet İşleri Türkiye İslam Birliğinin (DİTİB) 40 yılı aşkın faaliyetlerini görmezden gelerek günü birlik düşmanlıklarını İslami kuruluşlara  yazılı ve görsel basın olarak aba altından sopa göstermeye çalışarak ortaya koymaya çalışanlardan biri de Almanya'daki HANDELSBLATT Gazetesi oldu.

İlgili yazılarını sizlerle paylaşıyoruz:

Handelsblatt gazetesi yorumunda Türkiye hükümetinin Diyanet İşleri Türkiye İslam Birliği’ne (DİTİB) nüfuz ettiğine değinerek bu kapsamda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı eleştiriyor:

"Türkiye hükümetinin Almanya’da faaliyet gösteren en büyük Müslüman kuruluşlarından biri olan Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) üzerindeki nüfuzu da bizim özgürlükçü demokratik sistemimize uygun düşmüyor. DİTİB içinde Türkiye’de eğitilen ve maaşlarını Türk devletinin ödediği imamlar vaaz veriyor. Bu da bazı tereddütlere yol açıyor. Bu durumda topluma uyumun arzu edilen işlevi görmemesine hiç kimse şaşırmıyor. Türkiye’de Erdoğan’ı eleştirenler hapis cezası ile tehdit ediliyor. Bu çerçevede bize gönderilen imamların ne ölçüde bağımsız olduklarını düşünmek çok zor değil. Bunlar eğer nefret söylemleri içeren vaazlarda bulunuyorsa, onların burada işi olamaz. Kimsenin durumun tırmanmasından çıkarı olamaz. Ancak Erdoğan sınırın nerede olduğunu bilmek zorunda. Türk hükümetinin bir yandan 150’den fazla gazeteciyi ceza evlerine tıkması ama öte yandan Almanya’daki toplanma ve düşünce özgürlüğüne ilişkin olarak dava açmak istemesi öfkelendirici bir durumdur. (Hürseda Haber)