Avrupa Peygamber Sevdalıları'ndan anlamlı hediye

Avrupa Peygamber Sevdalıları'ndan anlamlı hediye

Onlarca yıldır Avrupa ülkelerinde Kutlu Doğum programları organize eden Avrupa Peygamber Sevdalıları, Kutlu Doğum mevsimi münasebetiyle Bulgaristan'ın Tırgovişte bölgesinde yaşayan Müslümanlara 600 adet "99 Soruda Rasulullah'ın hayatı" kitabı hediye etti.

Hz. Muhammed (sav)'in kutlu veladetleri münasebetiyle düzenlenen Kutlu Doğum etkinliklerinin Müslümanların vahdetine vesile olduğu bir kez daha kanıtlandı.

"Kitap hediye etme hizmetiniz çok hoşuma gitti"

Avrupa Peygamber Sevdalıları, Almanya'nın Wiesbaden şehrindeki Huzur Kitapevi ile birlikte bu yıl Fransa, Almanya, Belçika, Hollanda, Avusturya, İtalya ve İngiltere'de düzenlenen Kutlu Doğum programlarında, İsviçre'de ikamet eden eğitimci yazar Muhammed Nedim'in, "99 Soruda Rasulullah'ın hayatı" isimli kitabını hediye etmişti.

Etkinliklerde kitap hediye edilmesi fikrini çok beğenen Bulgaristan'ın Tırgovişte bölgesinde imamlık yapan Ayhan Abtulov, Avrupa Peygamber Sevdalılarına ulaşarak, "Sizin kitap hediye etme hizmetiniz çok hoşuma gitti, tam bizim bölgelere lazım. Kitap hediyesi kalıcı bir hizmet, eğitici ve öğreticidir. Zaten okuyan bilir, bilen sever, sevende uygular. Bizim program için 500-600 adet kitap verebilir misiniz?" diyerek kitap talebinde bulundu.

20 Nisan'da yapılan kitap talebini yerinde bulan Avrupa Peygamber Sevdalıları yetkilileri, 23 Nisan'da Almanya'nın Stuttgart şehrinde bulunan Bulgaristanlı bir Müslüman'a kitapları teslim ederek, Tırgovişte bölgesinde 27 Nisan'da düzenlenecek olan Kutlu Doğum programına yetişmesini sağladı.

Kitaplar Kutlu Doğum programında dağıtıldı

Bu arada Tırgovişte bölge Müftülüğünün 27 Nisan'da gerçekleştirdiği Kutlu Doğum programının, Antonovo belediyesi Hristo Botev Tiatro salonunda yaklaşık 500 kişinin iştirakiyle yapıldığı bildirildi.

Bulgaristan Yüksek İslam Şurası Başkanı Vedat Ahmed, Kırcali bölge müftüsü Beyhan Mehmed, Haskovo bölge müftüsü Basri Eminefendi, Tırnovo bölge müftüsü Süleyman Masurev, Antonovo belediye başkanı İsmail İbryamov, Şumnu imam hatip lisesi müdürü Şerif Hüsnü'nün de hazır bulunduğu Kutlu Doğum programı Selim Selimov Hocanın Kuran-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Açılış konuşmasını ev sahipliği yapan Tırgovişte bölge müftüsü Enver Kasırgalı yaparken, Program sunuculuğunu Ruets köy imamı Ayhan Abtulov yaptı.

Ruets , Bayaçevo, Kralevo, Podgoritsa Kuran Kurs ve Şumnu NUVVAB öğrencileri  ilahi, şiir, kırk hadis, Veda hutbesi, Efendimizin hayatı, Peygamberimizin fiziki özelliklerini, İslam tarihinden kesitler sunduğu program kapanış duasıyla sona erdi. Çıkışta programa katılan herkese "99 Soruda Rasulullah'ın hayatı" kitabı hediye edildi.

"Şura başkanı çok memnun oldu"

Öte yandan yapılan kitap hediyesinin kendilerini çok memnun ettiğini vurgulayan Ayhan Abtulov hoca, "Allah bu hayra vesile olan herkesten razı olsun. Özellikle herkesin kolay anlayacağı bir dilde yazığı için kitabın yazarı Muhammed Nedim hocama teşekkür etmek istiyorum. Yaşlı genç herkes aldı ve okudu. Bizim bölgede 150 Müslüman köyü var, eminim bu kitap her eve girmiştir. Şunu belirtmek istiyorum; Yüksek İslam Şurası Başkanına kitabın bize nasıl ulaştığını anlattığımda hem şaşırdı, hem de çok memnun oldu" dedi. (Ahmet Bayram - Hürseda haber)