"3 kişinin serveti dünyadaki 43 ülkenin gelirinden üstün"

"3 kişinin serveti dünyadaki 43 ülkenin gelirinden üstün"

Ankara’da düzenlenen "Uluslararası Sendikacılık ve Sosyal Politika Çalıştayı" başladı.

Memur-Sen, İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik ve Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi (SESRIC) ile Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü (TODAİE) tarafından ortak düzenlenen "Uluslararası Sendikacılık ve Sosyal Politika Çalıştayı" başladı.

Ankara’da gerçekleşen çalıştaya Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, TODAİE Genel Müdürü Onur Ender Arslan, Memur-Sen Konfederasyonu’na bağlı sendikaların başkan ve yönetim kurulu üyeleri ile programa katılımcı gönderen 24 ülkeden 25 katılımcı ve uluslararası sendikaların yöneticileri katıldı.

Açılışta bir konuşma yapan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, gerçekleştirilen bu programın bir başlangıç olduğunu, bu programları sürdürmek istediklerini belirterek, "Amacımız karşılıklı iyi niyet protokolü imzaladığımız sendikalarla iletişimimizi artırmak ve sendikal birikimlerimizi paylaşmaktır. Bu konuda nitelikli dostluklar geliştirmeyi, emek hareketini evrensel bir harekete dönüştürmek adına çok önemli görüyoruz." dedi.

"Alın terinin ve gözyaşının rengi aynıdır." diyen Yalçın, "Biz Memur-Sen olarak gücümüzün yettiği nispette bireysel sorumluluğumuzu yerine getirdik mi sorusunu kendimize çok soruyoruz ve tüm dünya üzerinde ortak bir dili, emeğin dilini hâkim ve anlaşılabilir kılmak istiyoruz." ifadelerini kullandı.

"Dünyadaki adaletsizlikler her geçen gün büyüyor"

Dünyanın birçok yerinde egemen güçlerin etkileriyle kanın ve gözyaşının aktığını kaydeden Yalçın, konuşmasına şöyle devam etti:

"Bizler emek hareketleri olarak tüm bu kanlı senaryolara karşı çıkmak için varız. Birlikte iletişim ağını oluşturarak bir kelebek etkisi oluşturabiliriz. İstişarelerimizi artırır iletişimimi fazlalaştırırsak, biz o zaman başarılı olmuşuz demektir. Dünyadaki adaletsizlikler her geçen gün maalesef büyüyor. Dünyadaki 3 kişinin elinde bulundurduğu servet, dünyadaki 43 ülkenin gelirinden üstün. Burada bir adaletsizlik var. Oda ve kafa konforunu elde edenler, biliyoruz ki bu anlamda elindeki mevcut kaynakları işleme kapasitesine ulaşmamış ülkelerin zenginliklerini sömürerek bu noktaya geliyor. Emek kesimi olarak, alın terinin muhatapları olarak, ekmeğimizi helalinden, alnımızın teriyle kazanan kesim olarak, hakkımızın peşine düşmezsek, halkımızı da savunamayız. Biz örgütlü yapılar olarak bizim oluşturabileceğimiz kamuoyu bireysel gündemlerden daha güçlüdür. Dünyanın her bölgesindeki sorunları, bu sorun bizim diyerek benimsemeli ve çözmek adına çaba sarf etmeliyiz."

TODAİE Genel Müdürü Arslan ise yaptığı konuşmada, güzel bir dostluk ve kardeşlik programının ortaya çıktığını belirterek, "Eğitim sertifika programlarının çok başarılı geçtiğini belirtmek isterim. Bu program, coğrafyalarımızdaki işbirliğini artıracak önemli bir vesile olmuştur ve olmaya devam etmelidir." dedi.

Açılış konuşmalarının ardından çalıştaya geçildi. "Afro-Asya’da Emek ve Emek Örgütlenmesi" başlıklı bir panel gerçekleştirildi. Panelin oturum başkanlığı Memur-Sen Genel Başkan Danışmanı Hasan Hüseyin Öz gerçekleştirdi. Oturumun panelistleri ise Afganistan’dan Maroof Kaderi, Uganda’dan Usher Wilson Owere, Malawi’den Luther Limbani Mambala, Senegal’den Fatou Diouf oldu.

İkinci oturumda ise "Emek Üretim ve Sermaye" konulu panelin başkanlığını Memur-Sen Dış İlişkiler Koordinatörü Osman Timurtaş üstlenirken, Moritanya’dan İsmail El Gazali, Gana’dan Anthony Yaw Baah, Gine’den Mamadou İssa Dille Diallo ve Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Esen de panelistlik yaptı. Esen sunumunda, kapitalist hegemonyanın ürettiği modellemenin sorunlu olduğunu kaydetti.

Üçüncü oturumda ise "Gelir Dağılımındaki Sorunlar" konusu işlendi. Panelin oturum başkanlığını Kenan Bağcı üstlenirken, panelistler ise şu isimlerden oluştu: Afrika Sendikalar Birliği’nden(OATUU) Emmanuel Titus Nzunda, Kamerun'dan Maximilien Ntone Diboti, Tanzanya'dan Noel Lotary Nchimbi, Morityus'tan Muhammed Hanif Perun.

İki gün sürecek olarak çalıştayda  "Sömürgecilik ve Sendikal Mücadele", "Sendikacılık-Politika-Bürokrasi İlişkileri", "Küresel Vesayet ve Sendikal Duruş" başlıklı konularda da sunumlar gerçekleştirilecek. (İLKHA)