İsrail 20 ayda 83'ü çocuk 311 Filistinli katletti

İsrail 20 ayda 83'ü çocuk 311 Filistinli katletti

İsrail askerlerinin şiddet uygulamalarının, 2015 yılının ekim ayından bu yana 83'ü çocuk olmak üzere 311 Filistinlinin ölümüne yol açtığı belirtildi.

Filistin Kurtuluş Örgütü'ne (FKÖ) bağlı Havarani Araştırma ve Belgelendirme Merkezinin yayımladığı rapora göre, dün Yahudi bir yerleşimci tarafından öldürülen 23 yaşındaki Mu'tez Hilal Beni Şems ile birlikte, Ekim 2015'ten bu yana silahlı Yahudi yerleşimciler dahil  İsrail güçleri tarafından öldürülen Filistinlilerin sayısı 311'e ulaştı.

Rapora göre, Fatıma Hacici'nin 7 Mayıs'ta  Kudüs'ün eski şehir bölgesinde "bıçaklı saldırı girişiminde bulunduğu" iddiasıyla  İsrail polisi tarafından vurulmasıyla beraber hayatını kaybeden Filistinli çocuk sayısı da 83'e ulaşmış oldu.

Ekim 2015'ten bu yana 18 yaşını doldurmayan 10 kız çocuğu ile öldürülen kadın sayısının 28 olduğu kaydedildi.

Raporda,  İsrail güçlerinin geçen yıl 6 bin 440 Filistinliyi gözaltına aldığı ifade edildi. Bu yıl içinde şimdiye kadar gözaltına alınan Filistinli sayısı ise bin 597 oldu.

İsrail yıkmaya devam ediyor

FKÖ'ye bağlı "Utanç Duvarı ve Yerleşim Birimlerine Karşı Direniş Heyeti"nin raporunda ise  İsrail makamlarının yıl başından bu yana, işgal altındaki  Batı Şeria ve Doğu  Kudüs'te Filistinlilere ait 270 evi yıktığı belirtildi.

Raporda "ruhsatsız olduğu" gerekçesiyle sadece Doğu  Kudüs'te 121 evin yıkıldığı aktarılırken, Doğu  Kudüs, Beytullahim, El Halil ve Cenin kentlerinden yıkım ihtarı gönderilen ev sayısının ise 238 olduğu kaydedildi.

Heyetin raporunda  İsrail güçlerinin yıl başından bu yana, Müslümanların kutsal mekanlarından Mescid-i Aksa ile El Halil'deki Harem-i İbrahim'e iki yüzü aşkın baskın düzenlediği bildirildi.

Doğu  Kudüs ve  Batı Şeria, 1967'den beri  İsrail tarafından işgal altında tutuluyor. İşgal altındaki Doğu  Kudüs'te 200 bini aşkın,  Batı Şeria'da ise yarım milyona yakın Yahudi yerleşimci bulunuyor. Uluslararası hukuka göre buralardaki tüm Yahudi yerleşim birimleri yasa dışı kabul ediliyor.

Filistin Esirler Cemiyetinin de aralarında olduğu kurumların hazırladığı rapora göre,  İsrail hapishanelerinde 481'i işgal altındaki Doğu  Kudüs'ten olmak üzere 57'si kadın, 300'ü çocuk yaklaşık 7 bin Filistinli tutuklu bulunuyor. (AA)