HÜDA PAR'dan 'Suudi Arabistan' yorumu

HÜDA PAR'dan 'Suudi Arabistan' yorumu

Suudi Arabistan'da yeni veliaht prens Muhammed bin Salman'ın koltuğunu sağlama almak için yapıldığı söylenen büyük gözaltı furyasını yorumlayan Hür Dava Partisi (HÜDA PAR) Genel Başkan Yardımcısı Sait Şahin, "Suudi Arabistan'da dün gece fitili ateşlenen gelişmeler, Türkiye’de yaşanan 28 Şubat’ın Suudi versiyonudur. Emperyalizmin yeni koçbaşı Suudi olacak." dedi.

Suudi Arabistan'da aralarında prenslerin ve bakanların da bulunduğu çok sayıda kişi büyük yolsuzluk operasyonu kapsamında gözaltına aldı. Buna paralel olarak bazı üst düzey devlet yöneticilerinin de görevlerine son verildi. Operasyon, ülkede yapılan yumuşak bir darbeyle veliaht prens yapılan Muhammed bin Salman tarafından yolsuzlukla mücadele için kurulan komisyon tarafından yürütülüyor.

"Emperyalizmin yeni koçbaşı Suudi olacak"

Suudi Arabistan'daki gelişmelerle ilgili partisi adına değerlendirmelerde bulunan HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı Şahin, "Bir müddettir İsrail ile sıkı fıkı olan Suudi Arabistan, emperyalist eksenin dışına çıkma çabasındaki Türkiye'ye alternatif olarak hazırlanıyordu. Suudi Arabistan'da dün gece fitili ateşlenen gelişmeler, Türkiye’de yaşanan 28 Şubat’ın Suudi versiyonudur. Emperyalizmin yeni koçbaşı Suudi olacak." şeklinde yorumladı.

Suudi Arabistan üzerinden yapılan planı boşa çıkarmak bir de öneride bulunan Şahin, "Hedefte İran, Türkiye ve bunlarla ilişkili ülkeler ve gruplar/örgütler var. Kurtuluş için Türkiye ve İran ortak çıkarları merkeze almalı" dedi. (Hürseda Haber)