Google, Vikipedi Kudüs'ü İsrail'in başkenti yaptı

Google, Vikipedi Kudüs'ü İsrail'in başkenti yaptı

ABD Başkanı Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıdığını açıkladıktan sonra, İnternet tarayıcıları Google ve Yandex harita uygulamalarında Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak göstermeye başladı. Vikipedi'de de İsrail'in başkenti olarak Kudüs bilgisi yer alıyor.

ABD Başkanı Trump'ın Kudüs açıklamasından sonra ünlü Amerikan arama motoru Google'a ait Google Haritalar uygulamasında bu bölge başkent olarak gösterilmeye başlandı. Bir başka harita uygulaması olan Ruslara ait Yandex Haritalar'da da aynı işlemin yapılması gözlerden kaçmadı. Haritalar ülkelerin başkentlerini büyük noktayla gösteriyor.

Amerikalı arama motoru Google, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak gösterirken “Kudüs” araması yapıldığında ilk kaynak olarak Vikipedi’yi ve “İsrail’in başkenti” ibaresini gösterdi.

Rus kaynaklı arama motoru Yandex’te ise biraz tereddüt gözlendi. Haritalarda Kudüs İsrail’in başkenti görünmesine rağmen arama sonucunda Kudüs için "Ortadoğu'da bulunan, Dünya'nın en eski şehirlerinden biridir. Filistin ve İsrail Kudüs'ün kendi başkenti olduğunu iddia etmektedir. Akdeniz ve Ölü Deniz'in kuzey sınırı arasında yer almaktadır" ifadesine yer veriliyor. Kudüs üzerindeki hak iddiaları uzunca bir süre daha tartışılacak gibi görünüyor. (Ajanslar)