Roboski Katliamının Fotoğraf Sergisi Yapılıyor

Roboski Katliamının Fotoğraf Sergisi Yapılıyor

Fotoğraf Vakfı, Galata Fotoğrafhanesi, Nar Photos ve Van Fotoğrafçılar Kulübü'nün ortak çalışması olan "Faili Belli Roboskî Katliamı" Fotoğraf Sergisi 28 Aralık 2012 günü eş zamanlı olarak 9 ilde izleyicilerle buluşuyor.

28 Aralık 2011'de Şırnak'ın Uludere (Qılaban) bölgesindeki Roboskî köyünden 19'u çocuk toplam 34 sivil Kürt'ün, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin savaş uçakları tarafından bombalanarak paramparça edildiği katliamın birinci yıldönümünde, 28 Aralık 2012'de kayıplarımızı 9 merkezde açacağımız fotoğraf sergileriyle anıyoruz.

Roboskî'de katliam emrini verenlerden 'adalet' beklemek gibi bir naiflik içinde olmadığımızı ama bir gün mutlaka tarih ve toplum önünde 'evet, katil biziz' demek zorunda bırakılarak katliamın faillerinden hesap sorulacağı umuduyla objektiflerimizi Roboskî'ye çevirdik.

Roboskî, Viranşehir, Kızıltepe, Van, Diyarbakır, Mersin, Ankara, İzmir ve İstanbul'daki eş zamanlı sergilerde, fotoğrafçıların gözlerinden bir kez daha Roboskî Katliamı'nı hatırlatıyoruz.

'Hakikatle ve haysiyetle Türk devletinin yakın tarihi arasına örülmüş en kanlı ve en acımasız duvar Roboskî duvarıdır. Bu duvarın ötesinden gelen sesi duymaya hiçbir muktedir, tarihten ve acılardan nasibini almamış hiçbir kayıp ruh vakıf olamayacaktır' (Sırrı Süreyya Önder)

16 fotoğrafçıdan 42 fotoğrafın sergileneceği FAİLİ BELLİ ROBOSKİ KATLİAMI sergisinin sergi metni Sırrı Süreyya Önder tarafından kaleme alındı. Sergide Ali Haydar Doğan, Ali Saltan, Arzu Demir, Bülent Kılıç, Caner Özkan, Dicle Haber Ajansı (DİHA), Emin Bal, Faruk Ayyıldız, Jivan Güner, Mehmet Aslan Alma, Nurcan Aktay, Selim Yıldız, Serkan Ocak, Sinan Targay, Şiyar ve Veli Encü'nün fotoğrafları yer alıyor.(Ajanslar)