Mısır'daki Katliam Bursa'da Lanetlendi

Mısır'daki Katliam Bursa'da Lanetlendi

Mısır'da bugün yaşanan insanlık dışı katliam Bursa'daki STK'lar tarafından tel'in edildi.

BURSA- Mısır'da sabah saatlerinde cunta yönetime bağlı ordu, polis ve paramiliter baltacı gruplarının Mursi taraftarlarına yönelik katliam saldırısı sonucu binlerce insanın katledilmesi, 10 bini aşkın insanın ise yaralanması Bursa Ulu Camii bahçesi Orhangazi Parkı'nda gerçekleştirilen basın açıklamasıyla lanetlendi.

Basın açıklamasını Bursa İHH Şube Başkanı Hüseyin Kaptan okudu. Kaptan yaptığı açıklamada "Çağdaş Firavunların yeniden işbaşı yaptığı Mısır'da bu sabah başlatılan silahlı saldırıyla sivil ve hiç bir suç işlememiş halkın toplu katliamına başlanıldı. Saldırı devam etmekte ve gelecek çok daha kötü haberler beklenmektedir."ifadelerini kullandı.

Kaptan açıklamalarına şöyle devam etti: "3 Temmuz askeri darbesini barışçıl gösterilerle protesto eden Mısır halkı; 27 Haziran 2013 gecesi ve bugün 14.08.2013 sabahı Mısır ordusunun saldırısına uğramış, meydan bir anda katliam alanına dönüşmüştür.

Rabia Al Adeviyye meydanında toplanan milyonlarca sivil insan Mısır güvenlik güçleri tarafından meydanda saldırıya uğramış, saldırıda sivil halka karşı gerçek mermi kullanılmıştır. Saldırı sırasında güvenlik güçleri sivillere yönelik tamamen öldürme amaçlı ateş açmıştır. Devam eden saldırıların anlık bilançosu verilen bilgilere göre 400'ün üzerinde ölü, 7000'in üzerinde yaralı şeklindedir. Yaralılar için yeterli tıbbi müdahale sağlanamamaktadır ve yaralıların hastanelere gitmeleri ve tedavi görmeleri engellenmektedir. Ölü sayısı her geçen saat daha da artmaktadır."

Uluslararası yetkili mercilerin, yönetimlerin, sivil toplum kuruluşlarının, dini liderlerin, insanlık ailesine mensup tüm vicdan sahibi kişilerin de göreve çağrıldığı açıklama, "Mısır'da yaşanan katliamların durdurulması için acilen gerekli adımları atmaya, Meydanlara yönelik gerçekleştirilen askeri operasyonları engellenmeye çağırıyoruz."şeklinde devam etti.

Açıklamanın sonunda ise Kaptan, "Mısır'daki kardeşlerimizin içerisinde bulunduğu durum kendi özellerinde yaşadıkları bir imtihan değil, vicdan sahibi tüm insanlığı ilgilendiren bir imtihandır. En yakından biz Türkiyeli Müslümanları da ilgilendiren bu hassas durum karşısında tepkilerimizi sürdürmeye devam edeceğiz ve Mısırlı Müslümanların yanında olduğumuzu, yalnız ve terk edilmiş olmadıklarını ifade etmeyi bugün burada olduğu gibi her zeminde haykıracağız."diye konuştu. (Zeki Aras-İLKHA)