Turgut: Darbe farklı amaçlarla yapıldı

Turgut: Darbe farklı amaçlarla yapıldı

HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcı Vedat Turgut, FETÖ'nün 15 Temmuz'da yaptığı darbenin farklı amaçlarla yapıldığını belirtti. Turgut, Hükümete seslenerek, "Hükümet 25 yıldır haksız bir şekilde cezaevlerinde tutulan FETÖ mağdurlarının esaretlerine son vermeli artık" dedi.

Hür Dava Partisi (HÜDA PAR) Genel Başkan Yardımcı Turgut, TRT Kurdî'nin canlı yayınında 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Darbecilerin daha önce ABD ve NATO desteğiyle başarılı olan darbelerden cesaret alarak 15 Temmuz'da darbe girişimine kalkıştıklarına dikkat çeken Turgut, "Ancak Müslüman milletimiz hak ve iradesini korumak için tanklara geçit vermedi ve kendilerini feda ederek darbenin başarısız olmasını sağladılar" değerlendirmesinde bulundu.

Müslüman bölge halkının PKK gibi FETÖ'den de 30-40 yıldır zulüm gördüğünü söyleyen Turgut, şunları kaydetti: "Amerika'dan destek alan Gülen örgütü önce Müslümanlara zulüm yaptı. 150 devlette okul açan bu örgüt, kimsenin engeliyle karşılaşmış değil. Sayın Cumhurbaşkanı ve Başbakan onlarca defa Gülen'e memleketine gelmesi çağrısı yaptı, öyle inanıyorum ki Amerika onu amaçları doğrultusunda rehin aldığından Türkiye'ye dönmesine izin vermedi. Çünkü Amerika O'nun aracılığıyla hem Türkiye'de hem de diğer İslam ülkelerinde hakimiyetini sürdürüyor."

Camialarına mensup pek çok kurum ve kuruluşun Gülen Terör örgütüne bağlı emniyet ve yargı mensuplarınca mağdur edildiğini söyleyen Turgut, "90'lı yıllarda yüzlerce Müslüman halkı için İslami çalışma yürütürken, PKK bu Müslümanlara saldırmıştı. Emniyet içindeki Fettullahçı polisler de PKK'ye dolaylı destek veriyordu. Çünkü polisler halkı korumuyordu, onlar da kendisini korumak zorunda kalıyordu. Bundan dolayı binlerce insan tutuklandı. Halen yüzlerce insan 25 yıldır cezaevlerinde tutuluyor. Başbakan yardımcısı Numan Kurtulmuş bir açıklama yapmış, FETÖ üyesi hakim ve savcılar tarafından haksızlıkla tutuklananların iadeyi itibarlarının verilmesi gerektiğini söyledi. Buradan sizin aracılığınızla Devlet ve Hükümet yetkililerine sesleniyorum; bahsettiğim 25 yıldır haksız bir şekilde cezaevlerinde tutulan bu insanlar için bir şeyler yapmaları ve esaretlerine son verilmesi gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Hükümetin Elazığ İhya Der dosyası mağdurları, Adıyaman Vahdet, Adana'da mağdur edilen Mustazaf Der dosyası ile ilgili bir adım atması gerektiğini söyleyen Turgut,  camialarına yönelik gerçekleşen 400 saldırıdan da FETÖ'yü sorunlu olduğunu, bunun içinde bazı adımların atılması gerektiğini vurguladı.

FETÖ'nün 15 Temmuz'da yaptığı darbenin amacına dair bazı değerlendirmelerde bulunan Turgut, darbenin farklı amaçlarla yapıldığını belirterek, "Öyle inanıyorum ki, memleketimizi Suriye ve Irak gibi yapmak istiyorlardı. Onlara soruyoruz; size bağlı 40 Vali vardı, 3 bine yakın general ve komutan, 40-50 bin akademisyen, hatta devlet sizin elinizdeydi hangi amaçla bu darbeyi yaptınız? Öyle anlaşılıyor ki, bu darbeyle bir karışıklık oluşturmak istediler, karışıklıkta binlerce insan ölsün, Amerika da tıpkı Irak ve Suriye'de olduğu gibi olaya müdahil olsun. Türkiye'yi de Irak ve Suriye gibi yapmak istediler. Ancak onlar bu hesabı yaparken, Allah da onlara bir tuzak kurdu. Halkımız büyük-küçük, yaşlı-genç ve kadınlarıyla tanklara karşı durdular, panzerlerin üzerlerine çıktılar. Belki 260 kişi yaşamını yitirdi, binlerce insan yaralandı, ancak Milyonlarca insanın kurtuluşuna vesile oldular" dedi. (Hürseda Haber)