Hizbullah Cemaati'nin arşivi Gülen'de

Hizbullah Cemaati'nin arşivi Gülen'de

Gülen Terör Örgütü'nün 15 Temmuz'da kalkıştığı başarısız darbe girişiminin yankıları devam ederken, Ankara Cumhuriyet Başsavcısı'nın darbe öncesinde kabul edilen iddianamesinde FETÖ'nün arşivinin izini sürdüğü öğrenildi. Savcı iddianamede Hizbullah Cemaati'ne ait arşivin Gülen'in elinde olduğunu belirtmiş.

15 Temmuz darbe girişimi öncesi hazırlanan ve Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen FETÖ'nün çatı iddianamesinde savcı örgüt arşivi için birkaç adres veriyor.

İddianamede sırasıyla Kanada, Amerika, Arnavutluk ve bir Afrika ülkesine dikkat çekilerek, şunlar kaydediliyor: "Bazı tanık ifadelerinde örgüt arşivinin Kanada'da veya Afrika ülkelerinden birinde bulunabileceği, arşiv konusunda örgütün üst düzey sorumlusu Mustafa Özcan'ın bilgisi olduğu iddia edilmiştir. Bir başka tanık ise örgütün arşivlerinin illegal bilgileri de ihtiva eder hale 1995 yılından itibaren geldiğini anlatmıştır."

FETÖ'nün 160 ülkede faaliyet gösterdiğine dikkat çekilen iddianamede, Türkiye'de devleti tamamen ele geçirmeye yetecek kadar kendisini güçlü gören yapılanmanın, arşivinin tek bir merkezde tuttuğunun düşünülemeyeceği belirtiliyor. İddianamede arşive çok özel bilgilerin aktarılmasıyla ilgili şu çarpıcı bilgilere yer veriliyor:  "Örgüt tarafından elde edilen önemli bilgiler, 'TRUECYRPT' isimli şifreleme programları ile dosyalanarak saklanmaktadır"

"Devletin her türlü gizlilik içeren bilgi ve belgesi örgüte ulaştırılıyor"

Devletin en kritik birimlerinde örgütlenen FETÖ üyeleri, gizli bilgileri aktarmak için sahte isimlerle tanımlanmış bir haber sitesini kullandığı ifade edilen iddianamede, sahte bilgilerle üyelik oluşturulduktan sonra şifrelerin örgüt mensuplarına verildiği, internet sayfasında ekran görüntüsü olarak ise haber sitesi olduğu bilgisi paylaşılarak, "Ancak görüntünün altı tıklandığında yeni bir sayfa açılıyor. Bu sayfa üzerinde kimlerin çevrimiçi (online) olduğu görülüyor. Bu şekilde dosya aktarımı veya veri paylaşımı yapılıp, emniyet aracılığı ile elde edilen önemli bilgi ve belgeler haber sitesi üzerinden toplanıyor. Kısaca devletin resmi makamlarında bulunan her türlü gizlilik içeren bilgi ve belge örgütün bölge sorumlularına ulaştırılıyor" denildi.

Örgüt sempatizanlarının mahrem bilgileri arşivleniyor

Sadece devletin çok gizli bilgilerinin değil, Gülen örgütü sempatizanları ve örgüt için çalışan sıradan vatandaşların da her türlü mahrem bilgileri arşivlendiğinin kaydedildiği İddianamede, "Örgütün genel anlamda tüm arşivleri Mustafa Özcan'ın kontrolü ve bilgisindedir. FETÖ'nün tüm menkul ve gayrimenkullerinin envanterini o tutmaktadır. Yine O'nun, önemli görevlerde bulunmakla birlikte FETÖ'ye karşı olan ya da FETÖ'ye mensup olmakla birlikte ileride kendisine rakip olabilecek şahıslara karşı kullanabileceği her türlü veriyi özel bir mekanda muhafaza ettiği bilinmektedir" şeklinde iddialara yer verildi.

17 Aralık operasyonlarından sonra bir kısım bilgisayar sunucuları (server) Amerika'ye götürüldüğünün belirtildiği iddianamade, söz konusu sunucuların bir kısmının İstanbul İkitelli'deki bir mobilya mağazasının arka kısmında olduğu, genelde sunucuların yerinin sürekli değiştirildiği ifade edildi.

"Hizbullah Cemaati'nin arşivi Gülen'de"

İddianamede Gülen Terör Örgütü'nün arşivinin içinde Cem Uzan ve Hizbullah Cemaati'nin arşivinin de olabileceği söyleniyor. FETÖ'nün merkez arşivinin Amerika Birleşik Devletleri Pensilvanya, Saylorsburg'te özel illegallerin sorumlusu Cevdet Türkyolu ve CIA'nın kontrolünde olduğu ileri sürülüyor.

Eski Emniyet İstihbarat Dairesi Başkanı Sabri Uzun da, "İN Baykal Kaseti, Dink Cinayeti ve diğer komplolar" isimli kitabında Devletin 17 Ocak 2000'de İstanbul Beykoz’da el koyduğu Hizbullah Cemaati arşivinin Gülen Örgütü’nün elinde olduğunu iddia etmişti. (Hürseda Haber)