Kurtuluş Tayiz'e Hizbullah Cemaati tepkisi

Kurtuluş Tayiz'e Hizbullah Cemaati tepkisi

Akşam Gazetesi yazarı Kurtuluş Tayiz'in, A Haber'de FETÖ'nün en büyük mağdurlarından biri olan Hizbullah Cemaati'ni, FETÖ ile işbirliği yapmış gibi lanse etmeye çalışması, sosyal medyada büyük tepki topladı.

A Haber'de canlı yayınlanan 'Akşam Ajansı' programına konuk olan Akşam Gazetesi yazarı Kurtuluş Tayiz, Batman'da 1998 yılında Pınarbaşı Mahallesi'ndeki evinin önünden çalıştığı TPOA'ya gitmek üzere servis beklerken Hizbullah Cemaati bağlantısı nedeniyle kaçırılarak katledilen Cevzet Soysal cinayetinde parmağı olan eski istihbaratçı Hulusi Cemil Altınlı'nın ifadelerini dayanak göstererek, FETÖ ile Hizbullah Cemaati'nin işbirliği yaptığını iddia etti.

Eski istihbaratçı Altınlı'nın 3 Eylül 2010 yılında Ankara Turgutlu savcılığına 2001 yılında öldürülen Diyarbakır emniyet müdürü Gaffar Okan'ın ölümüyle ilgili suç duyurusunda bulunduğunu belirten Tayiz, "Bu kişi (Hulusi Cemil Altınlı) Türk devletinin paralel yapının içerisine sızdırdığı bir ajan. Bu ismin verdiği bilgilere göre, 1998 yılında Diyarbakır emniyetinde bir problem baş gösteriyor. Bu problem FETÖ'cülerin Diyarbakır emniyeti istihbarat şubesini ele geçirme mücadelesiydi… Gaffar Okan meseleyi öğrendikten sonra, yanında çok güvendiği Ali Doğan Uludağ'ı görevlendirerek istihbarat şubedeki FETÖ'cüleri atıyorlar. Ondan sonra Gaffar Okan'ın güzergah bilgileri Hizbullah'a gönderiliyor, o büyük suikast gerçekleştiriliyor. O gün güneydoğunun başındaki istihbaratın başını düşürüyorlar. O gün bugün orada çok etkinler" iddialarında bulundu.

Tayiz'e Twitter'da tepki yağmuru

90'lı yıllarından bu güne kadar Hizbullah Cemaatine gönül verenlere büyük mağduriyet yaşatan, emniyet ve yargı içindeki mensupları aracılığıyla sadece 2000 ila 2004 yılları arası, içinde kadın, çocuk ve yaşlılarında bulunduğu 25 bin insanı gözaltına alıp günlerce kan donduran işkencelere tabi tutan FETÖ'nün, Hizbullah Cemaati ile işbirliği yaptığı yönündeki iddialar Twitter'da büyük tepki topladı.

"Zihin fukara olunca, fikir ukala olur"

Ortaya attığı iddiaların yanlış olduğunu söyleyen binlerce Twitter kullanıcısının özür beklentisine hakaretle yanıt veren Tayiz, Hizbullah Cemaati'ni PKK ve FETÖ ile aynı kefeye koyarak, " Hizbullah adına dünden beri bana saldıranlara cevap: Paraleli, PKK'yı hiç aratmıyorsunuz. PKK, FETÖ neyse Hizbullah da odur, aynı hain şebeke" hakaretinden bulundu.

Bunun üzerine FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimine karşı halkı ve tabanını direnmeye çağıran Hizbullah Cemaati'nin yayınladığı basın bildirisini Kurtuluş Tayiz ile paylaşan bir Twitter kullanıcısı, "Zihin fukara olunca, fikir ukala olur" diye yazdı. (Hürseda Haber)