Pensilvanya'da rekor 'Akıncı' araması

Pensilvanya'da rekor 'Akıncı' araması

15 Temmuz darbe girişiminin Gülen Terör Örgütü lideri Fetullah Gülen'in yaşadığı Amerika'nın Pensilvanya bölgesinde planlandığına dair yeni bir veri ortaya konuldu. Bilgisayar mühendisi Bilal Eren, 13 Temmuz'da Pensilvanya'da Google'da en çok aranan kelimenin "Akıncı Hava Üssü" olduğunu aktardı.

Geçtiğimiz günlerde İzmir'de tutuklu bulunan bir general 15 Temmuz FETÖ darbe girişimiyle ilgili çarpıcı itiraflarda bulunmuştu.

İtirafçı generalin ifadelerinden, FETÖ'nün 'Hava Kuvvetleri imamı' ve 15 Temmuz kalkışmasını yöneten '1 numara' olduğu iddia edilen Yrd. Doç. Dr. Adil Öksüz'ün, darbe girişiminden önce 3 gün FETÖ imamlarıyla, 3 gün de generallerle toplantılar yapıp darbe planları hazırladığı belirlenmişti. Bu planların Yrd. Doç. Dr. Adil Öksüz tarafından Amerika'ya götürüldüğü, 15 Temmuz'dan 2 gün önce, 13 Temmuz'da  Fethullah Gülen'in onaylamasıyla da hayata geçirildiği saptanmıştı.

Darbe planının Amerika'dan onaylandığına dair yeni bir veri ortaya konuldu. TRT Haber'de darbe girişimiyle ilgili önemli veriler paylaşan Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Görevlisi ve aynı zamanda Bilgisayar mühendisi olan Bilal Eren, 15 Temmuz'dan önce kendilerini 'karınca incitmez' olarak lanse eden Gülen örgütü ve mensuplarının dijital izlerinin iyi okunması gerektiğini belirtti.

"FETÖ bilişim ve teknolojiye çok önem verdi"

İnternette 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili pek çok izin söz konusu olduğunu hazırladığı slayt görüntüleriyle aktaran Eren, "FETÖ yapısı ilk baştan itibaren bilişim ve teknolojiye çok önem verdi. Belki (Gülen'in) Amerika'da olmasının etkisiyle zamanın ruhunu anladı. Vatan caddesindeki İstanbul Emniyet Müdürlüğündeki Mobese binasını yaptı. İkincisi, -ifşa olduğundan dolayı söylemekte bir sakınca görmüyorum- onlara ait Sürat Teknoloji, 17/25 Aralık'ta FETÖ'ye her türlü desteği verdi, bu bir izdi. Bakın çok ilginç bir şey var; Vodafon Arena'ya askerler iniyor, Sürat Teknoloji'nin teknik işlerini yürüten adamı, -ismini vermeye gerek yok- onu da yanlarına alarak TRT'ye, DİGİTÜRK'e gidiyorlar ondan teknik destek alacaklar. Bugünü bekliyor adamlar, bunun için yetiştirilmişler. İfşa olan bir başka husus, darbe günü askerle birlikte TRT'ye gelen darbe başarısız olunca arkadan kaçan 3 tane adam. Bakın bu kaçan kişiler, diğer Teknoloji firmasının yöneticisi, sahibi, sistem mühendisi vs. Websitelerine referanslarına baktığınız zaman, TOKİ'den tutun devletin birçok kurumunda çok stratejik yerlere, kapı zilinden, basit bilgisayar kurulumuna kadarki işleri yaptıkları görülüyor" şeklinde önemli bilgiler paylaştı.

"Türkiye'de bütün önemli olaylardan önce Herkül sitesi çok izlenmiş"

Gülen'in mesajlarının yayınlandığı Herkül sitesinin ilginç bir grafiğini de paylaşan Eren, "Bütün Türkiye'deki siyasetin seyrini değiştirecek olaylardan önce, Şemdinli olayları, Danıştay saldırısı, E-Muhtıra bildirimi, 2009 Yerel seçimleri bu olaylardan önce Herkül sitesinin izlenme oranları, bir veya iki hafta önce pik yapmış, yani çok izlenmiş. 3 izleniyorsa 6 izlenmiş. Buradaki operasyonel taraftarlarına mesajlar vermiş" dedi.

FETÖ'nün hazırladığı ByLock uygulamasıyla ilgili de bilgi veren Eren, şunları kaydetti: "Bir uygulama yapmışlar, bu çok konuşuldu. Türkiye'de 15 Temmuz öncesinde 150 bin kişi indirmiş. Bu uygulama bütün akıllı telefon sahiplerinin indire bileceği bedava bir uygulama. Mesela 15 Temmuz öncesinin indirilme oranları var. Şubat 2014'te indirmeye başlıyorlar, pik yapıyor. Sonra deşifre olunca başka uygulamaya geçiyorlar."

Pensilvanya'da 13 Temmuz'da rekor Akıncı Hava Üssü araması

Bütün bunların dijital istihbarat olduğunu söyleyen Eren, 15 Temmuz öncesi Amerika'nın Pensilvanya bölgesinde Google'da en çok aranan kelimenin "Akıncı Hava Üssü" olduğunu aktararak, "Tek bir şey tek başına bir şey ifade etmeye bilir, komplo teorisi olarak görülebilir. Ama bütün bunlar bir araya geldiğinde büyük resim ortaya çıkıyor. Mesela Sızıntı dergisinin Mayıs 2016 kapağı, bir şey ifade ediyor. Yine 15 Temmuz öncesi çok enteresan Amerika'da Pensilvanya bölgesinde 13 Temmuz günü Google'da en çok aranan kelime Akıncılar Üssü. Bu Google Analitik'in açık verileri bunlar, isteyen ulaşabilir. Bu tabloyu mutlaka bir kurumumuzun istihdam edeceği uzmanlarla incelemesi lazım, dünya bunu yapıyor" değerlendirmesinde bulundu.

"İnternet kapalı bir yapıyı şeffaf olmaya zorluyor"

Programın diğer konuğu bilişim uzmanı Yalçın Arı ise, Fetullah Gülen'in darbe sonrası yaptığı açıklamalardaki çelişkiye dikkat çekerek, "İnternet kapalı bir yapıyı şeffaf olmaya zorluyor. Kapaılı yapı şeffaf olduğunda ise içinden kötülük çıkıyor. Çünkü kapalı yapıların şeffaf bir ortamda yaşamasının imkanı yok. O yüzden insanlar bu yapının çelişkilerini internet sayesinde gördü. Gülen'in darbe sonrası çelişkileri yayınladığı videolarla ortaya çıktı. Gülen'in ilk videoda verdiği taktik inkar; 'bu darbenin bizimle ilgisi yok, bu bir tiyatro.' İkinci videoda, 'bizim içimizden bazı arkadaşlar darbeye karışmış olabilirler. Biz onlara hakkımızı helal etmiyoruz. Ülkeye ihanet etmiş oldular' dedi. Üçüncü videoda, 'ben halen kullanışlıyım' mesajı verdi… Bilinçli bir organizasyon İnternet'te başarılı olamıyor. İnternet doğal olarak yayılan, insanların mesajlarının alındığı bir yerdir. Örgütlenerek başarılı olamıyorsunuz, sadece belli bir süre başarılı oluyormuş gibi görünüp, gerçek anlamda başarısız oluyorsunuz. Bence bu darbenin başarısız olma nedeni bu." ifadelerini kullandı.

Gazeteci Yusuf Özhan da bilişim dünyasıyla ilgili önemli bilgiler verdi. Mısır'da darbeyi destekleyen Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) algı merkezleri kurduğuna dikkat çeken Özhan, BAE'nin, Amerika'daki "think tank" kuruluşlarında büyük nufusa sahip olduğu bilgisini aktardı. (Hürseda Haber)