FETÖ'nün Hizbullah kararı AYM'den döndü

FETÖ'nün Hizbullah kararı AYM'den döndü

Anayasa Mahkemesi, müebbet hapse çarptırılan Hizbullah davası sanığı Bülent Şakar'ın yeniden yargılanmasına karar verdi. Hak ihlaline neden olan kararı veren mahkemenin tüm üyelerinin FETÖ'cü olduğu ortaya çıktı. Mahkeme başkanı ise FETÖ'den tutuklandı.

Kapatılan İstanbul Özel Yetkili 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nin 2012 yılında verdiği skandal kararla Hizbullah davası sanıkları Bülent Şakar ile Orhan Eren ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Sanıklardan Bülent Şakar ilk ifadesinin işkence altında verildiğini belirterek ederek itirazlarda bulundu. Sonuç alamayan Şakar, 2014'te Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu.

Başvurusunda 13 yıl tutuklu kaldığını belirten Şakar, azami tutukluluk süresinin aşıldığını, gözaltındayken müdafi atanmadığını, kollukta işkence altında ifade verdiğini, mahkemenin de soruşturmanın genişletilmesi taleplerinin de reddedildiğini belirtti. Anayasal düzeni zorla değiştirmeye kalkışmak suçundan hüküm giyen Şakar, AYM'den yargılamanın yenilenmesini ve 200 bin TL de tazminat talep etti.

Şakar'a tahliye 

AYM ise 30 Haziran'daki kararında adil yargılanmanın ve müdafi yardımıyla yargılama hakkının ihlal edildiğine hükmetti. Mahkeme, kararın bir örneğinin ihlalin sonuçlarının ortadan kaldınlması için yeniden yargılama yapılmak üzere kapatılan 14. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilmesine karar verdi Şakar 9 Eylül'de tahliye edildi.

Yine aynı mahkeme

Karardan sonra gözler 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ne çevrildi. Mahkeme Başkanı Rüstem Eryılmaz geçen ay FETÖ'den tutuklandı. Eryılmaz, Hrant Dink Davasında "Örgüt yoktur" kararına imza atmıştı. Tutuklanan Üye Hakim Mustafa Başer de Hidayet Karaca'nın da aralarında bulunduğu 62 kişi hakkında tahliye kararı vermişti. Üye Hakim Mesut Özcan ve Sava İsmail Tandoğan için de "Selam Tevhid" kumpasından aranıyor. (Hürseda Haber)