Yapıcıoğlu: Dört bir taraftan saldırıyorlar

Yapıcıoğlu: Dört bir taraftan saldırıyorlar

HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, "Dört bir taraftan bize saldırıyorlar... Ben de kardeşlerime diyorum ki; 'bakın eğer her iki taraftan da sağa veya sola ifrat ve tefrit noktasında savrulmuş olanlar size saldırıyorlarsa, bilinki siz doğru yoldasınız." dedi.

Dün akşam Diyarbakır'dan ulusal yayın yapan Rehber TV'de Yunus Emiroğlu'nun gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Hür Dava Partisi (HÜDA PAR) Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, Suriye'deki savaşın faturasını partisine çıkaranlara tepki göstererek, "O kişilere cevap vermedeğimizden değil, Ümmet bu haldeyken yeni bazı kavga sebepleri oluşturmamak adına, bize yönelik iddia ve ithamlara cevap vermeyi gereksiz görüyoruz" dedi.

"Biz hakkın, hakikatin ve halkın yanındayız"

HÜDA PAR'ın iç ve dış politika konularında bağımsız hareket ettiğine vurgu yapan Yapıcıoğlu, "Biz hakkın, hakikatin, halkın ve mazlumun yanındayız. Suriye'deki karşılık başladığı günden bu yana dedik ki; 'bu mesele siyasi bir meseledir ve mutlak manada siyasi çözüm bulunmalıdır. Başta İran ve Türkiye olmak üzere bölge devletleri de bu işte aktif rol almalıdır'. Bize küfr ettiler, dediler ki; 'siz Türkiye ile İran'ı aynı kefeye mi koyuyorsunuz." ifadelerini kullandı.

Bazı çevrelerin HÜDA PAR'ın İran'a küfr etmesini istediğini belirten Yapıcıoğlu, "Birileri 'siz niye İran' küfr etmiyorsunuz, İran'a küfr etmiyorsanız demek ki siz İrancısınız' diyorlar. Biz Uganda'ya da küfr etmiyoruz, Ugandacı mı olduk? Şili ye de küfr etmiyor, Arjantine de küfr etmiyoruz..." dedi.

"Dört bir taraftan bize saldırıyorlar"

HÜDA PAR'ın hedef seçilmesinin nedeninin ifrat ve tefrite savrulmadan vasat bir çizgiye sahip olmasından kaynakladığını söyleyen Yapıcıoğlu, şunları kaydetti: "Biz mutedil bir çizgide, vasat bir ümmetin bir parçası olarak orta bir yolda yürümeye çalışıyoruz. Sağ tarafa savrulanlar, bize diyorlar ki 'siz çok soldasınız, uçurumun kenarındasınız bakın düşeceksiniz' bize göre daha sol tarafta olanlar diyorlar ki, 'siz sağ taraftaki uca savrulmuşsunuz, oradan aşağı düşeceksiniz.' Sadece Suriye meselesinde değil, Kürt meselesinde Kürt kavmiyetçiliğini kendileri için din haline getirenler insanlar, bize diyorlar ki 'siz devletin ajanısınız. Bu meselede kendi milletinizi, bölgenizi düşünmüyorsunuz' Öbür tarafta Türk kavmiyetçiliğini kendilerine din haline getirmiş olanlar, diyorlar ki, 'bunların PKK'dan farkı yok.' Dört bir taraftan bize saldırıyorlar. Niçin saldırıyorlar? Siz herhangi bir konuda, ne yaparsa yapsın bu kadar saldırıya uğrayan bir siyasi parti gördünüz mü? Ben de kardeşlerime diyorum ki; 'bakın eğer her iki taraftan da sağa veya sola, ifrat ve tefrit noktasında savrulmuş olanlar size saldırıyorlarsa, bilinki siz doğru yoldasınız. Bilin ki siz vasat bir çizgidesiniz."

"Bu iş siyasi bir kavgadır, bunun çözümü de siyasi olmalıdır"

Suriye konusunda partisinin daha önce kamuoyu ile paylaştığı çözüm önerilerini bir kez daha anımsatan Yapıcıoğlu, "(Suriye) ümmetin iç meselesidir, ümmet kendi içerisinde bu sorunu çözmelidir. Bu iş siyasi bir kavgadır, bunun çözümü de siyasi olmalıdır. Eninde sonunda masa oturup bu sorunu çözmek gerekir. Bize diyorlar ki, 'Türkiye ile İran, Suudi Arabistan ile İran,  Türkiye ile Suriye, Suriye ile Mısır aynı masaya oturacak?' Ben de onlara şunu diyorum; 'sizin çözümünüz ne?" sorusunu yöneltti. (Hürseda Haber)