MEB, Diyanet ve Belediyeler; Bir de deney

22 Kasım 2017 Çarşamba, 10:40

Şehirlerin imarı önemli olduğu kadar ıslahı da önemlidir. Başlıkta verdiğimiz üç kurum, ortak akıl ve koordinasyonu sağlayabilse şehirlerimizin huzur ve refahı daha çok artacaktır. Daha önceki köşe yazımızda ‘' Belediyelerin Kent Konseyleri Niçin Aktif Değil ‘' diye bir soru sormuş ve Belediyelerin Kent Konseylerinin misyonunu ifade etmeye çalışmıştık.

Malumunuz ülkemizin en önemli sorunlarından birisi de Kamu Kurum ve Kuruluşlarının ortak akıl ve koordinasyon konusunda yetersiz kalışıdır. Kamudaki bu uyumsuz hareket tarzını Memur Sen de dile getiriyor ve gerekli uyarıları ve eksikleri yüksek perdeden dile getiriyor. Gerçekten de Ali Yalçın'ın da bu konuyu ifade ederken kullandığı “İbrikçi Başı” deyimi olayın nedenini aslında yetkililere anlatmaya yeter. Kamudaki yöneticiler diğer kurumlarla beraber proje yürütme konusunda çok ciddi anlamda sorunlar yaratabiliyor. İş veya proje bu yüzden yıllarca uygulanmayabiliyor. Hâlbuki atalarımızın da dediği gibi ‘Bir elin nesi var iki elin sesi var.' Misali kurumların birlikte çalışması milletimizin daha çok refahını arttıracaktır.

Diyanet İşleri Başkanlığı yıllarca tecrit edilmiş, sinmiş, kendi halinde bir kurumdu. 15 TEMMUZ Salalarından da anlaşıldığı gibi bu kurum toplumu yönlendirme kabiliyetine her zaman haizdir. Bazı projeler Diyanet'le beraber yürütülüyor. Ve çok da başarılı projeler halkımızın mutluğuna vesile oluyor. Misal verecek olursak GAZİANTEP'teki Atabek Projesi, Nene Hatun Projesi gibi Diyanet ve MEB'in birlikte uygulamaya koyduğu projeler çoğaltılmalı ve yaygınlaştırılmalıdır. Belediyeler maddi imkan ve gücünü, sosyal tesislerini ve diğer imkanlarını MEB'deki kalifiye elemanlardan (öğretmenler) ve diyanetin bünyesinde çalışan imamlar ve müezzinlerden istifade edecek projeler üretmelidir.

Şu an gerçekten de halkımız eğitilmeli. Din, iman, Allah korkusu, mücadele hissini aşılayacak bir eğitim tüm vatandaşlara verilmelidir.  

Ülke insanında bulunan hamiyet, mazluma acıma ve İslam ümmetini kendinden bir parça görme vasfı zaten var. Bu millet ezan- ı Muhammed'inin okunduğu her yeri vatanı olarak görüyor. Geçmişte olduğu gibi yeniden yeryüzünün mazlum halkları için bir ümit olabiliriz. Ancak bir sorun var* Nedir o? Ülke insanı öz değerlerinden ciddi anlamda uzaklaştırılmış durumdadır.

Şahit olduğumuz sıkıntılar MEB, Belediyeler ve Diyanet'in ortak çalışması neticesinde çok kısa sürede aşılabilir. Bu üç kurum her konudaki kaybımızı, elimizden alınan değerlerimizi, içi boşaltılan kutsallarımızı, milli ve manevi mirasımızı tekrardan bu millete kazandırabilir. Bu konuda Belediyelerin Kent Konseyleri'nin bu üç kurumun koordinasyonunu sağlaması gerekir.

Sağlıcakla kalın. Allah hepimize afiyet versin. Selam ve dua ile…

(Doğruhaber)