Hüda Par'dan Lice Ve Amude Olayları Açıklaması

Hüda Par'dan Lice Ve Amude Olayları Açıklaması

Hür Dava Partisi, Diyarbakır'ın Lice ilçesindeki olaylar ve PKK/PYD'nin Suriye Kürdistan'ındaki Amude kentinde gerçekleştirdiği katliamlar ile ilgili dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

Hür Dava Partisi (HÜDA PAR) Lice'ye bağlı Kayacık(Hezan) köyündeki karakola ek bina yapımı nedeniyle başlayan ve bir kişinin ölümüyle sonuçlanan olaylar ile PKK/PYD'nin Suriye Kürdistan'ının Amude kentinde gerçekleştirdiği katliam ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

LİCE OLAYLARI YENİ SÜRECİ SOBOTE GİRİŞİMİDİR
Diyarbakır'ın Lice ilçesinin Kayacık köyünde karakola ek bina yapımını protesto eden gruba yönelik jandarmanın açtığı ateş sonucu bir kişinin öldüğü ve gruptakilerden bazılarının yaralandığının hatırlatıldığı açıklamada, halkı protesto amaçlı olarak ileri süren PKK'nin de halka kurşun sıkan askerlerin de yaptıklarının barış sürecine yönelik sabote ve süreci kaosa dönüştürme girişimi olduğu belirtildi.

"HALKIMIZI TARAFLARIN ART NİYETLERİNE ALET OLMAMAYA DAVET EDİYORUZ"
BDP yetkililerinin son günlerde yaptığı açıklamaların bu olayın habercisi olduğunun belirtildiği açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Devlet de PKK de yıllardır verdikleri kirli savaşı halk üzerinden devam ettirmekten vazgeçmelidir. Devlet Kürtlerin haklarını hiçbir şarta bağlamadan vermeli, PKK de silahlı elemanlarını çektiği savaş cephesine halkı sürmemelidir. Başta siyasiler olmak üzere bütün halk bu yaşanan olaylara sağduyulu yaklaşmalı ve halkı provoke eden bu türden yaklaşımlardan uzak durulmalıdır. Taraflar bir taraftan provokasyondan uzak durulması gerektiği yönünde çağrılar yaparken, diğer taraftan provokasyona zemin oluşturacak adımlar atıyor ve girişimlerde bulunuyorlar. Halkımızı tarafların art niyetlerine alet olmamaya ve bu tür provakatif ortamlardan uzak durmaya davet ediyoruz. Binlerce insanımızın ölümüne sebep olan halk içindeki fitneyi yeniden uyandırmaya yönelik bu türden girişimler kimden gelirse gelsin lanetlenmeyi hak etmektedir."

BAAS REJİMİNİN ZULÜMLERİNİ PYD DEVRALDI
PKK'nin Suriye Kürdistan'ındaki yapılanması olan PYD'nin bulunduğu bölgede kontrolü ele geçirdiğinden beri İslami yapılar ve şahsiyetler başta olmak üzere muhaliflere baskı uyguladığının belirtildiği açıklamada, yıllardır Suriye Kürdistanı'nda zulüm uygulayan Baas rejiminin rolünü PYD'nin devralarak devam ettirdiğine vurgu yapıldı.

KÜRT HALKINI PYD'NİN ZULÜMLERİNE KARŞI DURMAYA DAVET EDİYORUZ
PYD'nin muhalif unsurlara hayat hakkı tanımadığı gibi dilediği kimseyi hiçbir gerekçe göstermeden rehin aldığına ve kimilerini de öldürerek tasfiye ettiğine dikkat çekilen açıklamada şöyle denildi: "Son olarak bu türden rehin alınan müslüman şahsiyetlerin serbest bırakılmasına yönelik tepki gösteren halk, protesto gösterilerinde bulundu. PYD'ye bağlı silahlı grupların halkın üzerine ateş açması sonucu, bu gösterilerde 10 kişi öldü, onlarca kişi de yaralandı. Bu, PYD'nin Kürt halkına yönelik bir katliamıdır. Bu katliamı nefretle kınıyor ve Kürt halkını bir bütün olarak PYD'nin zulmüne karşı durmaya davet ediyoruz. PYD'nin hakim olduğu bölgelerdeki Kürt halkına yönelik bu zulümleri, PKK'nin hakim olacağı bölgelerde halka yönelik muamelesinin bir göstergesi olarak görülmelidir. Ayrıca PKK'nin yıllardır sürdürdüğü silahlı mücadelesine meşru gerekçeler olarak gösterdiği devletin zulümlerinin aynısını, bugün hakim olduğu bölgelerde Kürt halkına uyguluyor olmasını halkımız mutlaka görecektir, bu iki yüzlü siyasetini elbette mahkum edecektir."

Açıklamada son olarak "Her fırsatta Kürt halkının iki ateş (Devlet-PKK) arasında zulüm gördüğünü haykırdık. Kürt halkı, bugün farklı bölgelerde de olsa bu iki gücün hakimiyeti altında zulüm görmeye devam ediyor. Amude ve Lice'deki ölümler bunun neticesidir. Her iki olayda da hayatını kaybedenlere rahmet, ailelerine sabır ve yaralılara acil şifalar diliyoruz.". ifadelerine yer verildi. (İLKHA)