Başbakan'dan "Kürdistan" Açıklaması

Başbakan'dan "Kürdistan" Açıklaması

Başbakan Erdoğan "Kürdistan" ifadesini kullandığı için yöneltilen eleştirilere yanıt verdi.

Diyarbakır ziyaretini değerlendiren Erdoğan "Kürdistan" ifadesini kullandığı için yöneltilen eleştirilere "CHP, MHP yöneticileri, Meclis kütüphanesine gittiklerinde, ilk Meclis, gizli celse zabıtları okuduğunda, bugün karşı çıktıkları şeyi görecekler" karşılığını verdi.

Erdoğan, hem de en başta Gazi Mustafa Kemal'in nutuklarında göreceklerini ifade ederek, "Kürt kelimesini o Meclis'te görecekler. Gürcü, Laz, Arap, Boşnak kelimelerini o zabıtlarını görecekler, Kürdistan kelimesini, o Meclis zabıtlarında görecekler. Anasır-ı İslam kavramını, o zabıtlarda görecekler" dedi.

Kendi tarihini bilmeyen, kendi tarihini okumayanın, cehalet ve karanlıktan başka hiçbir şey söylemeyeceğinin altını çizen Erdoğan,  "Osmanlı'ya gittikleri zaman doğu, güneydoğunun, Kürdistan eyaleti olduğunu görecekler. Doğu Karadeniz'in Laziztan eyaleti olduğunu görecekler. Bunlar bizim tarihimizin, bize devrettiği mirastır. Bunları görmemezlikten gelemezsiniz" diye konuştu.

Başbakan Erdoğan'ın konuşmasında öne çıkan bazı başlıklar şöyle:

"-Cumartesi günü bir istisnasını gördük. Hem Diyarbakır'da hem Türkiye'de annelerin, çocukların, gençlerin gözyaşı döktüğünü gördük. Bu gözyaşları Allaha hamd olsun, sevinç gözyaşlarıydı.

-Dört gündür başta MHP olmak üzere siyasetçilerin Türkiye'ye egemen olan huzur ve kardeşlik iklimini yine hissedemediklerini gördük. Bizim tarihimiz, MHP yöneticilerinin zannettikleri gibi 12 Eylül 1980'de başlamış bir tarih değildir. Bizim tarihimiz bundan 200 yıl önce başlamış tarih değildir. Bizim için tarih, Hz. Adem'in yeryüzüne indirilmesiyle başlamıştır.

-Bu milletin tarihini 27 Mayıs'ın, 12 Eylül'ün darbeciler değil, Alparslan'dan Fatih'e, Kanuni'den Yavuz Selim'e, Abdulhamit'ten Mustafa Kemal'e kadar yüzlerce, binlerce, milyonlarca kahraman yazmıştır.

Mustafa Kemal de mi bölücüydü

-Bize bölücü eleştirileri yapılıyor. Peki Mustafa Kemal de mi bölücüydü, Kürdistan kelimesini kullanan zamanın mebusları da mı bölücüydü?

-Korkuyla büyük devlet olunmaz. Kelimelerden, kavramlardan korkanlar, kendi icat ettiği tabulardan, kendi imal ettiği kabuslardan korkanlar, büyük devlet inşaa edemezler. Küçük düşünerek büyük işler yapılmaz. Büyük düşünecek, büyük adımlar atacak, büyük hedeflere böyle ulaşacağız.

-Artık şundan kurtulalım; biri türkü söyledi diye, biri farklı kıyafet giydi diye, biri farklı bir şey söyledi diye bu ülke bölünmez. Bu ülke toprağa, birliğe, kardeşliğe pamuk ipliğiyle bağlı değildir.

-Rabbim hiçbir anne ve babayı acıyla gözyaşı dökenlerden değil sevinç gözyaşı dökenlerden eylesin. Şunu da hep söyledik; hiç kimse bizden şehitlerimizin ruhunu incitecek bir adım beklemesin.

Türkiye ayrışmış kamplaşmış değil

-11 yılın sonunda Türkiye ayrışmış kamplaşmış, kutuplaşmış değil, her zamankinden daha bir, daha kardeş Türkiye'dir. Eğer şu andaki iktidara en ufak destek olmama sorunu varsa bu parlamentonun içindedir. Bu engeli çıkaran CHP, MHP ve BDP'dir.

-(Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nun çalışmalarında muhalefetin tutumu) Bunların hepsi tutanaklarda var. Bu tutanakların hepsi halka açılacak. Kim nasıl bir tutum içinde olduğunu göreceğiz.

-Ahmet Kaya'ya ödül töreninde saldıranlarla Gezi Parkı'nda bize saldıranlar aynı. Şimdi diyorlar ki (ben o sırada tuvaletteydim, dışarıdaydım), ulan hepiniz oradaydınız. Kamera kayıtlarında hepinizi görüyoruz.

-Biz şehitlerimizin izindeyiz. O izden asla ayrılmayacağız. Türkiye'nin zararına olan hiçbir işin içinde bizi göremezsiniz."

Gündemimizde genel af yok

AK Parti Grup Toplantısı'nın ardından gazeteciler, Erdoğan'a gündeme ilişkin sorular sordular. Başbakan Erdoğan, yarın akşam saat 19.45'te ATV - A Haber yayınına katılacağını ve orada gerekli bütün açıklamaları yapacağını söyledi. 

Erdoğan, genel af tartışmalarına ilişkin soruyu da "Demek ki ben iyi anlatamamışım. Ben ta ne zamandan beri, 'Bizim gündemimizde genel af diye bir şey kesinlikle yoktur.' Bunu kaç kere söyledim. Ben hayallerimi anlatıyorum, siz genel aftan bahsediyorsunuz, yok böyle bir şey, kesinlikle yok" diye konuştu. (AA)