28 Şubat mağdurlarına sıra ne zaman gelecek?

15 Şubat 2018 Perşembe, 11:04

Bir “yeniden yargılama” furyasıdır gidiyor.

“FETÖ kumpasına maruz kaldık” diyen hemen herkes yeniden yargılanıyor.

Hak kaybına uğradığını söyleyene iade-i muhakeme yolu anında açılıyor.

Aralarında katıksız darbecilerin bulunduğu Ergenekoncular ve Balyozcular bile yeniden yargılandı.

Konu bugünlerde yine gündemde...

Haberlere göre Hükümet, FETÖ’nün amaçları doğrultusunda kullanıldığı gerekçesiyle 15 Temmuz sonrası kapatılan Askeri Yüksek İdare Mahkemesi (AYİM) yargılamalarının yenilenmesi için torba kanun tasarısı hazırlamış.

Meclis’e sunulan tasarıyla, Fetullahçı Terör Örgütü’nün katakullileriyle meslekten atılan subaylara TSK’ya dönüş yolu açılacakmış.

Şunu peşinen söyleyelim:

Elbette ki, gerçekten FETÖ kumpasına maruz kalanlar yeniden yargılanmalı.

Tabii ki, gözü dönmüş terör şebekesinin gadrine uğrayanlara bir fırsat daha verilmeli.

Hükümetin mağduriyetleri giderme yönünde attığı adımlara hiçbir itirazımız olamaz.

İtiraz ettiğimiz nokta, FETÖ mağduru olduklarından bahisle hemen her kesime yeniden yargılama yolu açılırken, 28 Şubat mağdurlarının sesinin duyulmaması.

Karşı çıktığımız husus, FETÖ’nün belki de en büyük mağduru olan isimlerin zindanlarda çürümeye terk edilmesi.

Mesela, gazete bayisinde bile satılan bir dergiyi dağıtması üzerinden yola çıkılarak “örgüt adına finans sağlamak”tan müebbet hapis cezası alan, 23 yıldır da Bolu Cezaevi’nde yatan Ethem Köylü... 

Ethem Köylü’nün, 28 Şubat’ta milyonlarca mütedeyyin insanı mağdur eden, ancak daha sonra “Ben mağdur etmedim, mağdur oldum” diyerek kendisini yeniden yargılatan Çetin Doğan kadar bile yeniden yargılanma hakkı yok mu?

Pek çok Ergenekoncunun istifade ettiği uygulamadan, örneğin İlhan Doğan niçin müstefid olamaz? 28 Şubat sürecinde başörtüsü gösterilerine katıldığı için hedef tahtasına oturtulan, düzmece suçlarla da müebbete mahkûm edilen bu 28 Şubat mazlumuna, neden “Senin mahkeme savcın, 17 Aralık kumpasının mimarı olan Celal Kara, mahkeme başkanın ise FETÖ elebaşının özel olarak mektup yazıp ‘Gözlerinden öperim’ dediği Metin Özçelik imiş... Yeniden yargılanma hakkından sen yararlanmayacaksın da kim yararlanacak” denilmez? 

Ya da İslami örgüte üye olduğu gerekçesiyle müebbet hapis cezasına çarptırılan ve 14 yıldır Kandıra F Tip Ceza İnfaz Kurumu’nda ömür çürüten 28 Şubat mağduru Kamil Aşkın’ın annesinin “Bizim tek isteğimiz yeniden yargılanma yapılması. Oğlumu haksız yere hapse attılar. Ölmeden önce onun özgürlüğüne kavuşmasını görmek istiyorum” çığlığı hangi gerekçeyle ısrarla duyulmaz?

Lafı fazla uzatmaya gerek yok... Hükümet, 20 küsur yıldır nahak yere zindanlarda tutulan ve yukarıda bir kısmını saydığımız yüzlerce 28 Şubat mağdurunun sesine bir an önce kulak vermelidir.

Gerek FETÖ’cü, gerekse de “brifingli yargıçlar”ın kumpaslarına kurban giden mazlumlara, ivedilikle yeniden yargılama yolu açılmalıdır. 

28 Şubat sürecinin tamamıyla sona erdiğini göstermek için hükümetin bu adımı atması şarttır. (Yeniakit)