Yüksek tansiyonu olanların dikkat etmesi gerekenler

Yüksek tansiyonu olanların dikkat etmesi gerekenler

Batman Halk Sağlığı Müdürlüğü, yüksek tansiyonu olan bireylerin dikkat etmesi gereken konularla ilgili önemli uyarılarda bulundu.

Batman Halk Sağlığı Müdürlüğü, Dünya Hipertansiyon Günü münasebetiyle yazılı bir açıklama yaptı.

Yüksek tansiyonun (hipertansiyon) kan dolaşımı için damarlarda gerekli olan kan basıncının normalden fazla olması olduğu belirtilen açıklamada, “Yüksek tansiyonun en sık rastlanan belirtileri; baş dönmesi, baş ağrısı, kalp ağrısı, kulak çınlaması, nefes darlığı, çift veya bulanık görme, burun kanamaları, düzensiz kalp atışlarıdır. Yüksek tansiyonun birden fazla nedeni olabilir. Bu nedenler kalıtım, cinsiyet, şeker hastalığı, şişmanlık, sigara ve alkol kullanımı, stres, yetersiz fiziksel aktivite, aşırı tuz kullanımı, sağlıksız beslenme alışkanlıkları ve yaşlılıktır. Bazen bir hastalığa bağlı olarak görüldüğü gibi gebelikte de tansiyon yüksekliği gelişebilir.” denildi.

Yüksek Tansiyonun oluşturduğu tehlikeye dikkat çekilen açıklamada, “Yüksek tansiyon kontrol altına alınmazsa inme, kalp krizi, kalp hastalığı, böbrek yetmezliği, bilinç bozukluğu, körlük ve damarlarda anevrizma oluşmasına neden olmaktadır. Yüksek tansiyon gelişimi nasıl önlenebilir? Tütün ve alkol kullanılmaması, sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz, tuz tüketiminin azaltılması, fazla kilo veya şişmanlık varsa kilo verilmesi yüksek tansiyonun kontrol altına alınması için yeterli olabilir. Eğer yeterli olmazsa hekim kontrolünde ilaç başlanabilir.” ifadelerine yer verildi.

Yüksek tansiyonu olan bireylerin dikkat etmesi gereken konular şu şekilde açıklandı:

- Tütün ve alkol kullanımından vazgeçilmeli,

- Sağlıklı beslenmeli,

- Fazla kilolu/obez ise kilo vermeli,

- Fizik aktiviteleri düzenli yapmalı

- Tuz kullanımını azaltmalı,

- Düzenli muayene ve tetkiklerle hastalığın takibine önem vermeli,

- İlaçlarını önerilen dozda ve sürede, aksatmadan kullanmalı

- Kan basıncı düzenli izlemeli/izlenmesini sağlamalıdır.(İLKHA)