Kaptan müsehit bi yerde!...

14 Ekim 2016 Cuma, 16:59

Diyarbakır’da toplu taşıma aracı kullanan hemen hemen herkes bu söze şahit oluyor. Ya da bizzat kendimiz kullanıyoruz. Kaptan müsehit bi yerde!..

Bir kaç gün öncesinde Ofis’te C5 halk otobüsüne bindim. Ava Düğün Salonuna taraf gidiyorum.

Araba hınca hınç dolu. Bazen duraklarda, genelde de durak dışında inip binenler vs…

Duraktan durağa alıştırılmayan bir halk olduğumuz için bu durum zaman zaman şoför ile yolcuları karşı karşıya getiriyor. Diyarbakır’dan başka durak dışında kimse yolcu indirmiyor bindirmiyor. Yani bu Diyarbakır’a has bir özelliktir.

Yolcunun canı nerde inmek isterse orda iniyor. Nerde binmek isterse orada da biniyor. Bazen araba durakta duruyor. Yolcu iniyor yada biniyor. 2 metre gitmiyor ki bir bakıyorsun. Yolcununun biri Kaptan müsehit bi yerde!.. diye bağırıyor.

Tabi sürücü de müsait bir yer bulsa duracak. Yolcu yine bağırıyor, “Kaptan sana dedim müsait bir yerde inecek var” dedim.

Ve ondan sonra şoför ile yolcu karşı karşıya geliyor. Evet buna benzer manzaraları Diyarbakır’da görmek her zaman mümkün. Dedik ya şoför ile yolcu karşı karşıya geliyor. Halk otobüsü ile Toptancılar Sitesine geldik, orayı da geçtik. Araba durakta durdu bir yolcu indi. Ardından bir bayan yolcu daha inecekti. Şoför beyfendi biraz acele edin herkesi bu kadar bekleyemem. Diyerek sitem etti. Araba az ilerledi. Yolcunun biri kaptan Ali Kuşçu’da (Ali Kuşçu İlokulu) indir dedi. Kaptan aracı kullanmaya devam ediyor.

Yolcu bu kez bağırarak. “Kaptan indir sana dedim” dedi. Kaptan tabi müsait bir yer arıyor. Derken yolcu ile kaptan bir birlerine bağırmaya başladılar. Şayet diğer yolcular araya girmeseydi. Kavga edeceklerdi.

Yolcu indikten sonra kaptan sitem ederek, “Lanet gelsin bu işe lanet gelsin belediyeye, şayet belediye durak dışında yolcu indirenlere ceza kesmiş olsaydı. Bizde indirmezdik. Yolcu ile karşı karşıya gelmezdik. Hata bizim biz yolcuya kapından alıyoruz. Kapıya indiriyoruz. Biz halkı öyle alıştırdık. Diyarbakır'dan başka bir yerde yok böyle uygalama.” dedi. Yolculardan da evet anlamında bir mırıldanma geldi.

Kaptanın dediklerine aynen katılıyorum. Bizim durak kültürümüz yok. Belediye üzerine düşeni yapmıyor.  Belediye halk otobüsü ile yada yolcu minibüslerinin duraktan indirmesi, duraktan bindirmesi için herhangi bir ceza uygulamıyor. Derken bir araba kendi güzergahında 30 dakikada gitmesi gereken yere bazen 45 yada 60 dakikada gidebiliyor.

Bu durum işe gidecek olanlar yada eve gidecek olan diğer yolcuları mağdur ediyor. Durak dışında indirmeler bindirmeler olmaması gereken birşey. Daha önce de buna benzer bir yazı yazmıştık. DİYARBAKIR’DA ŞEHİR İÇİ ULAŞIM SORUNU köşe yazımızla bu soruna değinmiştik.

Hata girişinde “Her fırsatta yereli ve yerel basını takip ettiklerini, taktir ettiklerini beyan eden Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne mesajımdır.” şeklinde belirtmiştim.

Bu mesajımı yineliyorum. Şunu da yazmıştık. Büyükşehir Belediyesi Eş başkanları birgün halk otobüsüne binsinler bir yolculak yapsınlar. Sorunları yerinde görsünler. Demiştik.

Her ne kadar otobüsler her tarafa gitsede kuralsız bir sürücü ile kurallara alıştırılmamış bir halkın karşı karşıya gelmeside normaldir.

Bir başka sorun da Kültür Sarayı’dan sonra Ofise kadar hiç bir durağın bulunmamasıdır. Bu da yolcular için ayrı bir sıkıntı kaynağıdır. Hele hele yolcu birde yaşlı kadın beli bükük biri ise….

Buda başka bir hikayemiz. Birgün yine halk otübüsündeyim. Yolcunun biri Kültür sarayının önünde hareket ettikten sonra karayollarının önünde inmek istedi. Şoför buralarda yolcu indirmek yasak diyerek yaşlı kadını indirmedi. Ta Ofis’e kadar getirdi. Kadın yaşlı, zayıf ve sıska biriydi. Zar zor ayakta duruyordu. Beli büküktü. Bu yaşlıya hürmetende olsa bir durağın bulunması gerekir. Eskiden toplu taşıma araçları Karayolları 9. Bölge Müdürlüğü’nü geçtikten sonra Paşa Durağında durur yolcu alır ve indirirledi. Şimdilerde ise böyle bir uygulama yok.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş başkanların bu sorunlarla ilgileneceğini umuyorum.

Umutlarımızın boşa çıkmaması dileğiyle……..

Hoşçakalın.

(Yekta YILMAZ)