Hastanede sigara içmek serbest mi?

22 Aralık 2016 Perşembe, 03:42

Hani kimse hasta olmayı istemez herhalde. Ama hasta olduktan sonra yapacak bir şey yok. Ve bir hastane yolunu tutarız. Evet, birkaç gün önce öyle bir şey oldu. Çocuklarımın hastalandığından dolayı sabah 09.00'da Selahadini Eyyübi Devlet Hastanesi’ne gittik. Bir kardiyoloji fişi aldık. Muayeneden önce EKG çektirmemiz gerekiyordu.

Tam da hastane kapısının girişinde sıra bekliyoruz. Derken sıra bize geldi. Hastamız içerideyken bende dışarıda bekliyorum. Koca hastaneye yüzlerce insan gelip gidiyor. Sadece küçük bir kapısı açı idi. Küçük bir kapıdan bahsediyorum. Hastaneye girende çıkanda orda sıkışmak zorunda kalıyordu.

Hastanenin ön tarafındaki girişten bahsediyorum. Öte yandan baştabipliğin giriş kapısına baktım oraya giren çıkan az olmasına rağmen her iki kapıda sonuna kadar açıktı. Orda tam anlamıyla hastaları küçücük bir giriş kapısına mahkûm ederek, vatandaşa eziyet ediliyordu. Diğer tarafı kendim açmaya çalıştım. Ama başaramadım. Çünkü kapı çok sıkışmıştı. 

Etrafıma baktım acaba derdimizi kime anlatabiliriz diye düşündüm. Karşıda danışma vardı. Ya gittiğimde birileri şikâyetimizi dikkate almazsa o zamanda ben rahatsız olurum dedim kendi kendime.

Neyse ki vazgeçtim söylemekten. Daha sonra doktorumuza gittik. Yanlış anlaşılmasın doktorlardan ve personelden bir şikâyetimiz yok.

Hastanede sigara içilmesinden dolayı şikâyetimiz var.

Evet, yanlış duymadınız. Aynen hastanede sigara içilmesinden şikâyetçiyiz. Biz orada sıramızı beklerken. 

Tam hastane içinde olmasa da arka tarafta eski acil tarafına bir çıkış kapısı yapılmış. Oraya gelen giden kapı ağzında sigara içiyordu. Hata birkaç gençte vardı. Onlara dedim ki siz sigara içiyorsunuz, ama ben burada rahatsız oluyorum dedim. Gençler anlayışlıydı. Tepki vermediler. Biraz daha kapının dışına çıkarak sigaralarını içtiler.

Gönül isterdeki hiç içmesinler.

Hava da yağışlı olduğu için ne tam dışarı çıkıyorlar, nede içeri geliyorlar. Ve rüzgârın etkisiyle sigara dumanı içeri geliyordu. Sigara dumanı muayene sırasını bekleyenleri çok rahatsız ediyordu.

Başka şikâyetimizde o kapının açılıp kapanırken büyük bir görültü çıkarmasıdır. Yani insanı rahatsız edecek şekilde bir görültü çıkarıyor. Sözde orada şifa bulmak için gidiyoruz. Ama bu tür şeylerde insanların sağlığını olumsuz etkiliyor. Personel dahi sigara içmek için oraya geliyordu.

Bu kapının açık tutulması bu saatten sonra anlamsızdır. Kapanması lazımdır. Arka tarafta eskiden Göğüs Hastalıkları Hastanesi vardı. Kısa yoldan da olsa orası geçiş için iyiydi. Fakat şu andan itibaren o kapının açık olması çokta mantıklı gelmiyor bana.

Bu konuda valiliği ve hastane yönetimini göreve davet ediyorum.  Hoşça kalın.

(Yekta YILMAZ)