8 çocuk annesi kadını dolandırdılar

8 çocuk annesi kadını dolandırdılar

Van'ın İpekyolu ilçesinde 8 çocuk annesi bir kadın, para çekmek için gittiği bankada dolandırıldı.

Van'ın İpekyolu ilçesinde yaşayan 8 çocuk annesi Sabiha Malkoç, kayınbiraderi Yusuf Malkoç ile birlikte para çekmeye gittikleri bankada bir kişi tarafından dolandırıldı.

Van'ın İpekyolu ilçesine bağlı Bostaniçi Mahallesi'nde yaşayan 50 yaşındaki Sabiha Malkoç, 65 yaşındaki kayınbiraderi Yusuf Malkoç ile birlikte vefat etmiş eşinin emekli maaşını çekmeye gittikleri bir bankanın Otomatik Para Çekme Makinesi'nde (ATM), yardımcı olmak istediğini belirterek yanlarına gelen bir genç tarafından dolandırıldı.

8 çocuk annesi Malkoç, aylık tek gelirleri olan bin 300 TL'lik maaşını çekmek için kayınbiraderi ile gittiği ATM'de "kendilerine yardım etmek maksadıyla" yanlarına gelen ve kimliği henüz tespit edilemeyen kişi tarafından dolandırdıklarını söyledi.

ATM'de kayınbiraderiyle birlikte bankamatik kartıyla para çekerken yanlarına gelen gencin, kartın takılı kaldığını ve bankadan içeri gidip kartı istemelerini söyleyen Sabiha Malkoç, yönlendirmeyle kayınpederi ile birlikte bankadan içeri girdikleri esnada söz konusu kişinin, karttaki bin 300 TL'yi çekerek kaçtığını belirtti.

Malkoç, "Gelirim yok, paralar çocuklarımındı, eşim de vefat etmiş. Amcalarını para çekmek için kendimle birlikte götürdüm. Kartı ATM'ye taktık sorun oldu. Gidip içeride sormamızı istediler. İçerde nüfus cüzdanım bende olmadığı için ertesi gün gelin, alın dediler. Bir sonraki gün çocuğumla bankaya gittim ve bankamatik kartının onlarda olmadığını söylediler. Hesaptaki bakiyemizi sordurduk ama hesapta da paranın olmadığını söylediler."

"Allah onlara bırakmasın"

8 yetim çocuğun bu ayki tek geliri olan bin 300 TL'nin çalındığını ve bu noktada yetkililerden yardım talep eden Malkoç, "8 çocuğum var. Bunlardan 5'i okula gidiyor. Eşim yok ve çocuklarım da daha çok küçükler. Kayınbiraderim çocuklara sahip çıkıyor. Allah onlara bırakmasın. Durumumuz kötü diye insanlar zekatlarını, fitrelerini çocuklarıma veriyor. Sadece o gelirimiz var, onun dışında başka bir şeyimiz yok." ifadelerini kullandı.

Sabiha Malkoç ile birlikte bankaya para çekmeye gittiklerini ve burada dolandırıldıklarını söyleyen kayınbirader Yusuf Malkoç ise "Kartı ATM'ye takıp para çekmek istedim. Sıkıntı oldu arkamda bir genç vardı. Farkında değildim ve gelip bana yardım etti. Ardından kart ötmeye başladı. O da bana 'Git içerden sordur.'  dedi. Bizler de içeri gidip sordurduk. Banka görevlileri, kartı almanız için yarın gelmemizi istedi. Ertesi gün bankaya tekrar gittik ve kartın içeride olmadığını söylediler. Yengemin maddi durumu iyi değil, eşi vefat etmiş. Parasını çekmek için beraber geldim, kendisine yardımcı oldum."  şeklinde konuştu.

Yaşanan olayla ilgili kendilerine yardımcı olan Rıdvan Karatay da Malkoç Ailesi'nin dolandırıldığı olayla ilgili şu bilgileri verdi:

"Kendileri Bostaniçi Mahallesi'nde oturuyor ve yakın akrabam oluyorlar. Bayanın eşi vefat etmiş eşinden kalan emekli maaşı var. Cumhuriyet Caddesi üzerinde bulunan ATM'lerden bu maaşlarını çekmeye çalışıyorlar ama çekemiyorlar. Daha sonra Merkez Bankası'nın yanında yer alan bankaya yönlendiriyorlar. Merkez ATM'lerden bankamatik kartını takıp parayı çekmeye çalışıyorlar ancak bir kaç dakika bekledikten sonra burada da işlemlerini yapamıyorlar. Yanlarında bulunanlardan biri 'ATM, kartınızı yuttu. Bankadan içeriye gidip kartınızı temin edin. Kartınızı ancak öyle alabilirsiniz.' deyip içeri yönlendiriyor. Ve yönlendirdikten bir dakika sonra bin 300 TL çekiliyor. Bunlar içeride sıra beklerken olaya da vakıf olamıyorlar ve sonra baktıklarında hesaplarında para olmadığını görüyorlar. Daha sonra benim yanıma geldiler ve ben de müşteri hizmetlerini aradım. Buradan aldığımız bilgilere göre, onların para çekmek istediği zamandan birkaç dakika sonra bin 300 liraları çekilmiş."

"Yaşlı insanların daha rahat para çekebileceği bir ortam sağlanmalı"

Her geçen gün artan dolandırıcılık vakalarına bir yenisi daha eklendiğini ve bu konuda artık yetkililerin önleyici çalışmalar başlatması gerektiğini belirten Karatay, yaşlıların daha rahat para çekebileceği ortamların sağlanması gerektiğini söyledi.

Karatay, "Bu insanlar mağdur. Fakir aylığı alan bu insanların yetimleri, öğrencileri var,  çalışanları yok ve başka da bir gelirleri yok. Bizler bu konuda yetkililerden bir yardım bekliyoruz. Olayla ilgili polise başvurduk ama yetkililerin bu konularda biraz daha inisiyatif almalarını bekliyoruz. Çünkü bu olaylar çok yaşanıyor. Böyle yaşlı insanların daha rahat para çekebileceği bir ortam sağlanmalıdır. TV'lerde hemen her gün görüyoruz. Bu olayların yaşanmaması için bankamatik harici bir alternatif ve yahut merkez bankalarının önünde bir personel tahsis edilmesi daha sağlıklı olacaktır." diye konuştu. (Yılmaz Sönmez - İLKHA)