Avrupalı hayırseverler Arakanlıların yaralarını sarıyor

Avrupalı hayırseverler Arakanlıların yaralarını sarıyor

Avrupalı hayırseverlerin yardımlarıyla toplanan tonlarca gıda, Avrupa Yetim-Der ve İHO Ebrar tarafından Arakanlı Müslümanlara dağıtıldı.

Bangladeş'in Cox's Bazar şehri yakınlarındaki Kutupalong'daki mülteci kampında başta yetimler olmak üzere binlerce Arakanlıya giyim yardımında bulunan Uluslararası İnsani Yardım Kuruluşu Avrupa Yetim-Der ve İHO Ebrar, yardım organizasyonunun ikinci aşamasında zorlu koşullar altında tonlarca gıda yardımında bulundu.

Myanmar ordusu ve Budist çetelerin saldırılarında yakınlarını kaybeden ve bazıları yaralanan Arakanlılar, canlarını kurtarmak için başta Bangladeş olmak üzere sınırdaki ülkelere göç etmek zorunda bırakıldılar. Mülteci konumuna düşen Arakanlı Müslümanlar, zorlu koşullar altında yaşamaya çalışıyorlar.

Bangladeş'e ulaşan Arakanlıların yardım çığlığına sessiz kalmayarak, Avrupa'dan yola çıkan Avrupa Yetim-Der ve İHO Ebrar heyetleri, Arakanlıların yaralarını sarmak için harekete geçtiler. Binlerce Arakanlıya giyim ve gıda yardımı ulaştıran kuruluşlar, burada insani yardım bağlamında birçok projeye imza atacaklar.

Arakanlı göçmenlere yönelik yardımlara ilişkin açıklamada bulunan heyet yetkililerinden Zülküf Bildirici, Cahit Ataş ve Sedat Aktaş, Avrupalı hayırseverlerin bağışladığı yardımları bölgeye göç edenlere ulaştırmaya devam edeceklerini söylediler.

Ayrıca, kampa ulaşan Arakanlılardan edinilen bilgilere göre, bölgeye giriş çıkışlara izin verilmemesi nedeniyle günlerce süren yolculuğun ardından sınır bölgesine ulaşan göçmenler, gece saatlerinde teknelerle kaçarak, kamplara ulaşabilme mücadelesi veriyorlar. Bu göç yolunda yüzlerce Arakanlının, alabora olan teknelerden Naf Nehri'ne düşüp hayatını kaybettiği bilinirken, resmi makamlar henüz net bir açıklamada bulunmadı. (Hamza Korkut - İLKHA)