Hz. Ömer Denizli'de anıldı

Hz. Ömer Denizli'de anıldı

Peygamber Sevdalıları Platformunun Kasım ayını sahabe ayı ilan etmesi dolayısıyla Denizli koordinatörlüğü tarafından “Faruk-u Âdil: Hz. Ömer” konulu anma programı gerçekleştirildi.

Hakk’a Davet Derneğinde düzenlenen program, Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Programa konuşmacı olarak katılan araştırmacı Yusuf Tutak, İslam âleminin Hz. Ömer gibi Müslümanlara ihtiyaç duyduğunu söyledi.

Tutak, “Umeyr bin Vehb’in Resulullahla konuştuktan sonra Müslüman olması üzerine Hz. Ömer sevinçten tekbir getirmiş ve Umeyr’i bağrına basmıştır. Bu da bize açıkça gösteriyor ki Hz. Ömer’in sert tavrı ancak İslam düşmanlarına karşı sergilediği tavırdır. Hz. Ömer’le görüşmek üzere Bizans’tan Medine’ye gelen bir heyet, oradaki insanlara devlet başkanının sarayının nerede olduğunu sordu. O insanlar halifenin bir sarayının olmadığını söyleyerek, Hz. Ömer’in evini gösterdiler. Bizans’tan gelen heyet üç kıtaya hükmeden Hz. Ömer’in evine bakınca normal bir insanın eviyle aynı olduğunu gördüler. Bunun üzerine şaşırdılar. Çünkü onlara göre bir devlet başkanın sarayı, muhafızları ve özel odası olması gerekiyordu.” dedi.

Program yapılan duayla son buldu. (İLKHA)