Davutoğlu tarihi Hasankeyf ilçesini gezdi

Davutoğlu tarihi Hasankeyf ilçesini gezdi

Tarihi Hasankeyf ilçesini ziyaret eden eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, Hasankeyf mirasının korunmasını bir onur meselesi olarak gördüklerini belirterek, Hasankeyf’in gelecek nesillere aktarılması için gayret göstermeye çalıştıklarını söyledi.

Bir dizi ziyaret ve etkinliğe katılmak üzere Mardin'e gelen eski Başbakan ve Konya Milletvekili Ahmet Davutoğlu, eşi Sare ve oğlu Mehmet Davutoğlu ile birlikte Batman’ın tarihi Hasankeyf ilçesini ziyaret etti.

Hasankeyf’i ziyarete gelen Davutoğlu’nu, Vali Ahmet Deniz, Kaymakam Faruk Bülent Baygüven ve ilçe sakinleri karşıladı.

Burada esnafları ziyaret eden Davutoğlu, esnaflardan bazı hediyelik eşya satın aldı.

Daha sonra Er Rızık Camii'ne giderek burada şükür namazı kılan Davutoğlu, ardından beraberindekilerle Hasankeyf Kalesine çıktı. Burada Çoban Ali olarak tanınan Ali Ayhan'ın mağara evine konuk olan Davutoğlu, burada soğuk ayran içti, Çoban Ali’nin okuduğu türküleri dinledi.

Hasankeyf’in tarihi mekânlarını gezen Davutoğlu, yetkililerden Hasankeyf ile ilgili brifing aldı.

Yaptığı ziyaretin ardından basına açıklamalarda bulunan Davutoğlu, Hasankeyf’i her zaman takdirle ve büyük bir hayranlıkla izlediğini söyledi.

Davutoğlu, "Akademik hayatım içinde buraya geldiğimde buradaki kültürel zenginliği görmek, akademik kültürümüzün işaretlerini bizzat buradan müşahede etmek büyük bir mutluluk vermiştir. Devlet hayatında da her zaman Hasankeyf’in korunması ve gelecek nesillere bu zenginliğin aktarılması için gayret göstermeye çalıştık." dedi.

Hasankeyf’in bir insanlık tarihi mirası olduğunu vurgulayan Davutoğlu, "Hasankeyf asırlarla gelen çok büyük medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır ve bu medeniyetlerin birbirlerine aktardıkları kültürün yaşandığı bir mekandır. Bizim tarihimiz itibariyle de Artuklu, Eyyübi, Osmanlı, Akkoyunlu gibi bütün bu dönemlerde Hasankeyf önemli bir rol oynadı ve o dönemleri anlamak isteyenler için gerçek bir yaşayan hazine niteliğindeydi. Ayrıca dünyada çok az yerde Hasankeyf gibi çevreyle uyumlu bir şehir hayatı vardır. Doğadaki her şeyi hiç bozmadan tamamıyla insani amaçlarla kullanılmış bir kültürün devamıdır Hasankeyf. Taşların özenle korunduğu, taşlar içinde yerleşmiş evlerde sadece bir mesken değil, bir kültürün yaşatıldığı, yüzlerce dokuma tezgahının kurulduğu bir mucizevi diyardır. Dolayısıyla Hasankeyf, bugün tarihi anlamak isteyen çevreyle uyumlu hayat tarzını keşfetmek isteyenler için bir hazinedir." diye konuştu.

Hasankeyf’in çok önemli tarihi eser barındırdığına işaret eden Davutoğlu, "İnsanlık tarihinin bütün unsurlarını barındırır, bizim tarihimizin de bütün güzel renkleri buradadır. Çok önemli eserler vardır. Er-rızık, Ulu Cami, Zeynel Bey Türbesi bütün bunlar bir araya geldiğinde bizim topraklardaki bütün insan unsurlarıyla birlikte oluştuğumuz köklü mirası görüyoruz. Ilısu Barajının yapılması esnasında da hükümet olarak en büyük hassasiyetimiz Hasankeyf’in kültürel mirasının korunmasıydı. Özellikle Zeynel Bey Türbesinin yeni mekana taşınması esnasında gayret, özen, dikkat dolayısıyla herkesi tebrik ederim. Zeynel Bey Türbesi, mimari miras harikasıdır, son derece dikkatli bir şekilde yeni yerine taşındı." ifadelerini kullandı.

Davutoğlu, "Diğer eserlerinde yeni yerine taşınması ve burada su altında kalacak olan eserlerin gelecek nesillere en iyi şekilde korunarak aktarılması içinde tedbirlerin alınmış olmasından büyük bir mutluluk duydum. Hasankeyf mirasının korunmasını bir onur meselesi olarak gördük, görüyoruz. İnşallah Hasankeyf’in bu kültürel mirası gelecek nesillere en iyi aktarılan yerlerden biri olacak." açıklamasında bulundu.

Davutoğlu, Hasankeyf ziyaretinin ardından Mardin’e geçti. (M. Fatih Akgül-İLKHA)