'Filistin Devleti zorunluluk haline geldi'

'Filistin Devleti zorunluluk haline geldi'

Adıyaman Üniversitesi (ADYÜ), Emperyalist ABD’nin Kudüs’ü Siyonistlerin başkenti ilan etme ve ABD Büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma kararına ilişkin kınama mesajı yayımladı.

ADYÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü'nün ismiyle yayımlaman açıklamada, Siyonistlerin Kudüs’ü ilhak kararı, bu çerçevede yaptığı tüm işlemler ve uygulamaların hiçbir zaman kabul görmediği gibi bu açıklamanın da aynı şekilde gerek vicdan, gerek hukuk, gerek tarih önünde hükümsüz olduğu belirtildi.

Açıklamada, "ABD Yönetimi’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdığı ve İsrail’deki Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyacağı yönünde yaptığı sorumsuzca açıklamayı büyük endişeyle karşılıyor ve kınıyoruz. ABD'nin bu kararı sadece BM kararları ve uluslararası hukuka değil, Kudüs'ün kadim tarihine de aykırıdır." denildi.

"Bugün, ilk kıblemiz Harem-i Şerif’in bulunduğu Peygamberler Şehri Kudüs'ün müdafaası ve muhafazası sadece Müslümanlar için değil tüm insanlık için de önemli bir görev olduğu gibi Başkenti Kudüs olan, egemen ve bağımsız Filistin Devleti de böylece bir zorunluluk hâline gelmiştir." ifadelerine yer verilen açıklamada, "Herkes için barış, ancak Kudüs, Batı Şeria, Gazze’deki İsrail işgali sona erdiğinde ve Filistinliler kendi yurtlarında hür olabildiğinde mümkün olacaktır. Adıyaman Üniversitesi olarak dün olduğu gibi bugün de haklı davalarında Filistin halkının ve Kudüslülerin yanında, bu hukuksuz ve sorumsuzca davranışların ise karşısında olduğumuzu bir kez daha kamuoyunun bilgisine sunuyoruz." denildi. (İLKHA)