'Kaddafi' sorusu Sarkozy'i kızdırdı

'Kaddafi' sorusu Sarkozy'i kızdırdı

Eski Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, 2007 yılındaki cumhurbaşkanı seçimi kampanyası sırasında dönemin Libya lideri Muammer Kaddafi'den para yardımı aldığına ilişkin iddialara tepki gösterdi.

Cumhurbaşkanı seçiminde merkez sağın aday adayları arasında bulunan Sarkozy, ön seçim öncesi diğer aday adaylarıyla çıktığı televizyon tartışma programında kendisine Kaddafi'den yardım aldığı iddiasını soran gazeteciyi "utanmazlıkla" suçladı.

"Bu ne büyük saygısızlık. Burası devlet televizyonu, birçok kez yargılanmış, cezaevine atılmış, yalancı bir kişinin iddiasını bana sormaya utanmıyor musunuz." diyen Sarkozy, bu soruyu yanıtlamayacağını söyledi.

Fransız haber sitesi Mediapart, Muammer Kaddafi'nin Sarkozy'nin kampanyasına para yardımı yaptığını ilk kez gündeme getiren Lübnanlı iş adamı Ziad Takieddine'in önceki gün görüntülü röportajını yayınlamıştı.

Ziad Takieddine röportajda, içinde 5 milyon avro olduğunu söylediği üç valizi çeşitli zamanlarda Sarkozy'ye ve onun seçim kampanyasını yürüten Claude Gueant'a verdiğini iddia etmişti.

İçinde çoğu 500 avroluk banknotlar bulunan valizleri Trablus ve Paris arasında 2006-2007 yıllarında yaptığı üç yolculuğun ardından Sarkozy ve Gueant'a teslim ettiğini öne süren Takieddine, bu valizlerin kendisine Kaddafi döneminin gizli servis şefi Abdullah Senussi tarafından verildiği iddiasında bulunmuştu.

Takieddine, "Bir gün Senussi, bana bu paraları Gueant'a teslim edip edemeyeceğimi sordu. Ben de kendisine, sorun olmadığını söyledim. Gümrükte yakalanma endişemle ilgili olarak, Senussi bana, merak etmemem gerektiğini ve gerekli birimlerin bundan haberdar olduğunu söyledi." ifadelerini kullanmıştı.

Bu röportajın yayınlanmasının ardından Sarkozy ve Gueant, Lübnanlı iş adamı hakkında "iftira" suçlamasıyla dava açacaklarını açıklamıştı.

Sarkozy, gelecek yıl mayıs ayında yapılacak cumhurbaşkanı seçimi için merkez sağ aday adayları arasında yer alıyor. Merkez sağın cumhurbaşkanı adayı, 20 ve 27 Kasım'da yapılacak iki turlu ön seçimle belirlenecek.

Fransa’da sağın cumhurbaşkanı adayı belli oluyor

Fransa’da gelecek yıl yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde sağ partilerin adayı yarın yapılacak ön seçim ile belli olacak. İki turlu düzenlenen ön seçimde 7 aday yarışacak fakat mücadelenin eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, eski başbakanlar Alain Juppe ve François Fillon arasında geçeceği belirtiliyor.

Sağ partilerin cumhurbaşkanı adayının belirleneceği ön seçim kampanya dönemi dün gece itibariyle sona erdi. Perşembe akşamı son kez televizyonlarda canlı yayınlanan açık oturumda kozlarını paylaşan aday adayları, dün akşam da ön seçimler öncesi son mitinglerini yaptı. Anketlerde son dakika tırmanışı gerçekleştiren ve büyük sürpriz yapan François Fillon, Paris’te 7 bin kişinin katıldığı bir toplantıda artık 1. sırada olduğunu açıkladı. Fillon konuşmasında seçimlerden sonra, “İflas etmiş bir Fransa bırakan Hollande ve yükselen aşırı sağ ile mücadele edeceğini” söyledi.

Son toplantısını ülkenin kuzeyindeki Lille şehrinde düzenleyen anketlerin favori ismi Alain Juppe ise popülist söylemlere karşı uyarılarda bulundu. Sarkozy ve Fillon’u hedef alan Juppe, her iki adayın geçmişte sebep oldukları yanlışlardan örnekler vererek “Fransa’nın güçlü ve temiz bir lidere ihtiyacı olduğunu” savundu. Juppe’ye göre Fransa’nın önünde 3 önemli önceliği olmalı: Eğitim, istihdam ve güçlü bir devlet.

Libya lideri Kaddafi’den seçim yardımı aldığı iddialarına dair gelişmeler sonrası anketlerde düşüşe geçen Nicolas Sarkozy, son toplantısını ülkenin güneyinde bulunan Nimes’de düzenledi. 4 bine yakın taraftarına hitap eden Sarkozy, 2017 cumhurbaşkanlığı seçimlerinin son şans olduğuna işaret ederek “Eğer 2017’yi kaybedersek, Fransa için çok ağır sonuçları olacak” dedi.

Le Pen’in rakibi belli olacak

20 ve 27 Kasım tarihlerinde iki turlu olarak yapılacak ön seçimlerde 7 aday yarışacak. Favori adaylar olarak gösterilen Juppe, Sarkozy ve Fillon’un dışında, sağ parti eski başkanı Jean-François Cope, eski bakan Bruno Le Maire, eski Paris Belediye Başkan adayı Nathalie Kosciusko-Morizet ve Hristiyan Demokrat Parti Başkanı Jean-Frederic Poisson sağın adayı olmak için yarışacak.

Uzmanlar, 2017 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yarışın aşırı sağ lider Marine Le Pen ve sağ bir aday arasında geçeceğini söylüyor. Sol partilerin oy oranının oldukça azaldığı kamuoyu yoklamalarına yansıyor. Bu durumda yarınki ön seçimin kazananı Le Pen’in karşısına çıkacak aday olarak görülüyor.

İktidardaki Sosyalist Parti’nin adayı, ocak ayında belli olacak. Sol parti adayı olarak Cumhurbaşkanı François Hollande ve Başbakan Manuel Valls’in isimleri gündemde.

Sandık herkese açık

Fransız sağının cumhurbaşkanı adayının belirleneceği ön seçimlere 2 ila 4 milyon kişinin katılması bekleniyor. Önceki yıllarda sol partilerin uyguladığı ön seçimle aday belirleme yöntemi, bu yıl ilk kez sağ partiler tarafından uygulanıyor.

Oy verme işlemleri, ülke genelinde belirlenen 10 bin 228 seçim bürosunda kurulacak sandıklarda ve 08.00-19.00 saatlerinde gerçekleşecek. Seçmen kartı olan herkesin oy kullanabileceği ön seçimlerde, herhangi bir partinin üyesi olmak da gerekmiyor.

Sandığa gitmeden önce seçmenlerden iki avro katılım bedeli ile birlikte “Fransa’nın geleceği için çalışmayı, sağ ve merkez sağ partinin değerlerini paylaştığını kabul ettiğini” belirten bir belgeyi imzalaması şart koşuluyor. (AA)

Ettiketler:Nicolas Sarkozy