Nablus'ta ezan yasağı yasa tasarısına tepki

Nablus'ta ezan yasağı yasa tasarısına tepki

Batı Şeria'nın Nablus kentinde toplanan Filistinli onlarca kişi İsrail'de "gürültü kirliliğine neden olduğu" iddiasıyla camilerden hoparlörle ezan okunmasının yasaklanmasını öngören yasa tasarısına tepki amacıyla gösteri düzenledi.

Filistinli grupların temsilcileri, Müslümanlar, Hıristiyanlar ve Samirilerin de katıldığı gösteride yasa tasarısını kınayan slogan atıldı.

AA muhabirine konuşan Nablus Müftüsü Ahmed Şubaş, farklı dini inançlara sahip kişilerin katıldığı gösterinin tüm dünyada ezana sahip çıktıkları mesajı verdiğini söyleyerek, "Ezan, bizim vazgeçemeyeceğimiz haklarımızdandır ve bizler, namaza çağıran bu sesi duymamız gerektiği konusunda hemfikiriz." dedi.

Nablus'taki Rum Katolik Kilisesi papazı Yusuf Saade, "Bu, imani bir birlikteliktir. Biz, Müslüman, Hıristiyan ve Samiriler Allah'ın birliğine inanıyoruz. Burada bulunuyoruz çünkü bu, kutsal sayılan değerlere yapılan bir saldırıdır." diye konuştu.

"Gürültü kirliliğine neden olduğu" iddiasıyla camilerden hoparlörle ezan okunmasının yasaklanmasını öngören tasarının yürürlüğe girmesi için İsrail Meclisi Knesset'te üç farklı oturumda görüşülerek oylanması gerekiyor. Filistinlilerin ve İslam aleminin büyük tepkisini çeken tasarı daha önce de birçok kez gündeme gelmiş ancak kanunlaşmamıştı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da "gürültüye neden olarak insanları rahatsız ettiği" iddiasıyla ezanın yasaklanmasını öngören yasayı desteklediğini belirtmişti.

"Hükümetin önünde iki seçenek var"

İsrail Parlamentosu Knesset'de Ortak Arap Listesi milletvekillerinden Mesud Ganayim, İsrail hükümetinin, "gürültü kirliliğine neden olduğu" iddiasıyla camilerden hoparlörle ezan okunmasının yasaklanmasını öngören yasa tasarısıyla ilgili iki seçeneği olduğunu söyledi.

AA muhabirine konuşan Ganayim, pazar gününün yasa tasarısı için kritik bir gün olacağını belirterek "Hükümetin önünde iki seçenek var, ya Sağlık Bakanı ve Birleşik Tevrat Partisi lideri Yaakov Litzman'ın sunduğu itiraz olduğu gibi kalacak ve tasarı süresiz ertelenecek ya da Yahudi dini partilerinin kabul edeceği bir uzlaşma sağlanacak. Bu da yasa tasarısının çarşamba günü Knesset'e getirilmesi ve oylamaya sunulması anlamına geliyor." dedi.

Ganayim, uzlaşma sağlanırsa bunun, yasa tasarısının Yahudilerin başta Sebt günü (cumartesi) olmak üzere diğer Yahudi ritüellerinde çalınan şofarın yasak kapsamına girmemesi konusunda olacağına işaret etti.

"Gürültü kirliliğine neden olduğu" iddiasıyla camilerden hoparlörle ezan okunmasının yasaklanmasını öngören tasarının yürürlüğe girmesi için İsrail Meclisi Knesset'te üç farklı oturumda görüşülerek oylanması gerekiyor. Filistinlilerin ve İslam aleminin büyük tepkisini çeken tasarı, daha önce de birçok kez gündeme gelmiş ancak kanunlaşmamıştı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da "gürültüye neden olarak insanları rahatsız ettiği" iddiasıyla ezanın yasaklanmasını öngören yasayı desteklediğini belirtmişti.

Tasarının genel kurulda çarşamba günü oylanması bekleniyor. Knesset'teki dindar Yahudi partilerinden Yahudot HaTora'nın (Birleşik Tevrat) itirazı üzerine oylamanın ertelendiği bildirilmişti. Yahudot HaTora'ya bağlı Sağlık Bakanı Yakup Litzman, ezanın hoparlörlerden yasaklanmasının Yahudi ritüellerini de kapsayabileceği endişesi ile yasa tasarısına karşı çıktıklarını kaydetmişti. (AA)

Ettiketler:Ezan