İklim için Marakeş Bildirgesi yayınlandı

İklim için Marakeş Bildirgesi yayınlandı

7 Kasım’da başlayan ve 190 ülkenin temsil edildiği Fas’ın Marakeş kentindeki Birleşmiş Milletler İklim Konferansı sona eriyor. Konferansta iddialı hedefler belirlendi.

Fas'ın Marakeş kentindeki Birleşmiş Milletler İklim Konferansı sona eriyor. Konferansta ay başında yürürlüğe giren Paris İklim Anlaşması'nın nasıl uygulanacağı ele alındı. Anlaşma, aralarında havayı en çok kirleten ABD ve Çin'in de bulunduğu 195 devlet tarafından onaylanmıştı.

 8 Kasım'da ABD başkanlığına seçilen Donald Trump iklim anlaşmasından çekileceklerini duyurmuştu. Küresel iklimi koruma anlaşması atmosferdeki ısınmanın sanayi devri öncesinden 1,5 ila 2 derece fazlasıyla sınırlandırılmasını öngörüyor. Münferit devletlerin sera gazı emisyonunda planladıkları indirimin bu hedefe ulaşılmasına yetmeyeceği belirtiliyor.

Marakeş Bildirgesi yayınlandı

Fas'taki buluşmanın kapanmasından bir gün önce yayınlanan ‘Marakeş bildirgesinde' iklim değişikliği ile mücadelenin mutlak öncelik taşıdığı vurgulanıyor. Bildiride atmosferdeki ısınmanın azaltılmasının hükümetler kadar bilim ve iş dünyasıyla ‘bütün düzeylerdeki küresel çalışmalara' da düşen bir görev olduğu belirtiliyor.

2020 yılına kadar sanayi ülkelerinin iklim değişikliğiyle mücadele için kalkınma halindeki ülkelere yılda 100 milyar dolarlık yardımda bulunması da bildiride yer alıyor. İklim değişikliği ile mücadele anlaşmasını şimdiye kadar 195 imzacı devletin 111'i onayladı.

Fas da yenilenebilir enerjiye yöneldi

Suudi Arabistan merkezli Acwa Pover Şirketi'nin Fas’a yenilenebilir enerji alanında 220 milyon dolarlık yatırım yapacağı bildirildi.

Acwa Pover Şirketi tarafından yapılan açıklamada, toplam 220 milyon değerinde 3 güneş enerjisi santrali kurmak için Faslı yetkililer ile anlaştıkları belirtildi.

Fas’ın iç kesimlerinde ve sahra bölgesinde yatırımların yapılacağı kaydedilen açıklamada, “Bu proje ile Varzazat’ta 80, Al Ayun’da 70 ve Bucedur’da 20 megavat olmak üzere toplam 170 megavatlık enerji üretimini hayata geçireceğiz.” ifadelerine yer veridi.

Acwa Pover Şirketi, geçen şubat ayında "Nur 1" adıyla dünyanın en büyük güneş enerjisi santralini Varzazat’ta açmıştı. Nur 1 Solar elektrik teknolojisi ile kurulan ve 652 Milyon dolara mal olan santral tam kapasite ile çalıştığında toplam 580 megavat güç elde edilmesi bekleniyor.

Enerji ihtiyacının yüzde 94,5'ini ithal eden Fas, yenilenebilir enerji projeleri ile 2020 yılına kadar enerji ihtiyacının yüzde 42’sini, 2030 yılına kadar ise yüzde 52’sini yenilenebilir enerjiyle karşılamayı amaçlıyor.

Yenilenebilir enerji projeleri için 9 milyar dolar harcamayı planlayan Fas'a, aralarında Dünya Bankası ve Avrupa Yatırım Bankası’nın da bulunduğu kurumlar tarafından kredi imkanı sunuluyor. (Ajanslar)