Osmaniye'de Hizbullah tutsaklarına OHAL

Osmaniye'de Hizbullah tutsaklarına OHAL

16 yıldır haksız yere cezaevinde tutulan Hizbullah tutuklusu Kemal Hakseven, Osmaniye 1 Nolu T tipi cezaevinde, arkadaşları ile maruz kaldığı hukuk dışı uygulamaya Adalet Bakanı' na yazdığı mektup ile veryansın etti.

Yıllardan beri türlü türlü hukuksuzluklara maruz kalan Müslüman tutuklular şimdi de OHAL bahane edilerek mescide serdikleri battaniyelere el konularak mağdur ediliyor. 16 yıldır ceza evinde olduğunu ve böyle bir uygulamaya şahit olamadığını belirten Kemal Hakseven mektubunda, "Bunun önü alınmazsa benzeri olayların ardı arkası kesilmeyecektir" dedi.

Darbecilerin başarısız olmasına çok sevindiklerini dile getiren Hakseven, "Malumunuz üzere ülkemiz 15 Temmuz'da menfur bir darbe girişimine maruz kaldı. Allah'ın müfsitlerin planlarını akim bırakması sonucu tüm halkımız büyük bir felaketten kurtulmuş oldu. Biz Müslüman mahkûmlar olarak da darbenin başarısız olmasına sevindik." ifadelerini kullandı.

"Keyfî uygulamalar OHAL fırsat bilinerek yapılmaya çalışılıyor"

 İlan edilen OHAL sonrası halkın mağdur olmaması için dikkat edildiğinin farkında olduklarını ifade eden Kemal Hakseven, şöyle konuştu; "Ardından ilan etmiş olduğunuz O HAL'in halka yansıtılmadığını, bunun darbecilere yönelik olduğunu belirtmiştiniz. Ancak biz Osmaniye 1 Nolu T tipi cezaevindeki Hizbullah mahkûmları olarak OHAL'in ilanından sonra cezaevi idaresinin baskısını ciddi olarak üzerimizde hissediyoruz. Daha önce yapamadıkları keyfi uygulamaları olağanüstü hal fırsat bilinerek yapılmaya çalışılıyor. 16 yıllık cezaevi hayatımız boyunca tek bir disiplin cezası almamıza rağmen son birkaç ayda hepimiz en az 3-5 disiplin soruşturması geçirdik. Geçen hafta çok büyük bir suç işlemişiz gibi kalabalık bir gardiyan grubuyla arama bahanesiyle koğuşumuza gelerek bizi tahrik edici bir tarzda üzerinde namaz kıldığımız battaniyelerimizi götürdüler."

"Hiçbir cezaevinde böylesi bir Namaz düşmanlığına şahit olmadık"

Cezaevi idaresinin de namaz kılmak için battaniye serildiğini bildiğine dikkat çeken Hakseven, "Hâlbuki onlarda biliyorlardı ki bizler cemaatle namaz kıldığımız için yatakhanemizin bir bölümünü battaniyelerimizi sererek mescit haline getirmiştik. Buna rağmen havaların soğuk olmasına rağmen sadece seccadelerimizi bırakıp battaniyelerimizin tümünü aldılar. Bununla yetinmeyip 4.11.2016 tarihli bir karar ile gözlem yapıp kim battaniyeleri serip üzerinde namaz kılarsa onun hakkında idari işlem yapılacak diye bize yazı tebliğ ettiler. Biz bu kararın yeni bir soruşturmalar açılması yönünde bir karar olduğunu düşünüyoruz. Şu ana kadar hiçbir cezaevinde böylesi bir namaz düşmanlığına şahit olmadık. Bunun önü alınmazsa benzeri olayların ardı arkası kesilmeyecektir." dedi. (Adem Yalçın - Doğruhaber)