Malatya'da Hz. Ömer anma programı

Malatya'da Hz. Ömer anma programı

Peygamber Sevdalıları Platformu’nun kasım ayını “sahabe ayı” olarak ilan etmesi dolayısıyla Malatya koordinatörlüğü tarafından Hz. Ömer’i anma ve anlama programı düzenlendi.

Hayrın Yolcuları Derneği binasında gerçekleştirilen program, Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Programa konuşmacı olarak katılan İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden Yrd. Doç. Dr. Fethullah Zengin, Hz. Ömer’in adalet timsali olduğunu anlattı.

Hz. Ömer’in Müslüman olmasında ibret verici dersler bulunduğunu belirten Zengin, “Hz. Ömer, Peygamberi öldürmeye giderken onda dirildi. Onun İslam’a girişiyle Müslümanlar güç ve moral kazandı. Halifeliği döneminde adaletle hükmetmiş ve halk tarafından takdire şayan bulunmuştur. İlahiyat fakültelerinde türlü türlü düşünen insan var. Hepsi de Hz. Ömer’i seviyor, yaptıklarını ona dayandırıyor. Bu, onun muazzam bir insan olduğunu göstermeye yeter de artar bile.” dedi.

“Her türden insan Hz. Ömer’de kendinden bir parça bulabiliyor”

Adalet timsali Hz. Ömer’in hayatının tüm yönleriyle incelenmesi gerektiğini dile getiren Zengin, “Akademik olarak yüzlerce çalışma var ama Hz. Ömer’i eleştirme bazında neredeyse yok. Hepsi de onun faziletiyle ilgili. Her türden insan kendinden bir parça bulabiliyor Hz. Ömer’de. Cesur, adil, muttaki insanlar bulabiliyor. Bizim temennimiz yöneticilerin de onda bir şeyler bulmasıdır. Yönetici derken hepimizi kastediyorum. Adalet timsali olan Hz. Ömer’in hayatı tüm yönleriyle incelenmelidir.” ifadelerini kullandı.

Seslendirilen ezgilerle devam eden program, kapanış duasıyla son buldu. (M. Ali Batı/İLKHA)

Ettiketler:Hz. Ömer