Rusya'nın tavrı LinkedIn'e geri adım attırdı

Rusya'nın tavrı LinkedIn'e geri adım attırdı

Rusya'da LinkedIn'e erişim engellendi. Karara, platformun Rus yasalarına aykırı davrandığı gerekçe gösterildi. LinkedIn ise, Rus vatandaşlarına ait kişisel bilgilerin sadece Rusya’daki veri merkezlerinde tutulması şartını Rusya ile yeniden görüşmeye hazır.

İş dünyasının sosyal medyası, profesyonel paylaşım platformu LinkedIn'e erişim Rusya'da perşembe günü engellendi. Moskova’da bulunan telekomünikasyon regülasyon birimi Roskomnadzor, LinkedIn ağının "Rus yasalarına aykırı davrandığı" gerekçesiyle engellendiğini açıkladı. Kurum, LinkedIn'in "Rus kullanıcıların bilgilerini yasak olmasına rağmen başka ülkelerde bulunan sunucularda kayıt altına aldığını" iddia etti.

Roskomnadzor açıklamasında, "Sosyal paylaşım sitesi LinkedIn, ihlalciler listemize kaydedildi ve internet sağlayıcılar tarafından engellenmesi gerektiği bildirildi" ifadesini kullandı.

LinkedIn temsilcileri, durumu açıklığa kavuşturmak için hemen Roskomnadzor ile görüşme talebinde bulundu.

Kremlin: "Engelleme tamamen yasal"

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in sözcüsü Dmitry Peskov, perşembe günü yaptığı basın toplantısında, siteye erişim engellinin "tamamen yasalara uygun biçimde" uygulandığını, bu yüzden Kremlin'in konuya müdahale etmeyeceğini ifade etti.

2014 yılında çıkarılan bir yasa kapsamında, Rusya'da mesajlaşma, arama motoru ve sosyal ağ hizmeti sağlayan yabancı şirketler, Rus kullanıcıların verilerini yalnızca Rusya'da kayıt altına alma hakkına sahip. Bu yasaya aykırı davranan şirketlerin internet sitelerine erişim engelleniyor.

Microsoft satın almıştı

Dünya çapında 467 milyon kayıtlı kullanıcısı olan LinkedIn'in Rusya'da yaklaşık beş milyon kullanıcısı var. Bu oran, sitenin dünya üzerindeki toplam kullanıcı sayısının yüzde 1'ini oluşturuyor.

Microsoft, LinkedIn'i 2016 yılı Haziran ayında 26 milyar dolar karşılığında satın almıştı. Bu, şu ana kadar bir sosyal medya şirketi için ödenen en yüksek rakam.

LinkedIn geri adım attı

Rusya’nın erişim yasağı getirdiği LinkedIn, Rus vatandaşlarına ait kişisel bilgilerin sadece Rusya’daki veri merkezlerinde tutulması şartını Rusya ile yeniden görüşmeye hazır.

LinkedIn'in Kurumsal İletişim Direktörü James Upsher, “LinkedIn’in küresel çapta işgücüne katkıda bulunmak gibi bir misyonu var. Rusya’daki kullanıcılarımızdan sitemize erişemediklerini duymaya başladık. Roskomnadzor’un getirdiği yasakla Rusya’daki milyonlarca LinkedIn kullanıcısı ve bu ülkede LinkedIn’ı kullanarak iş yapan şirketler siteye erişemiyor. Rus yetkililerle verilerin yerel ortamda saklanması konusundaki taleplerini tartışma konusundaki isteğimiz sürüyor.” dedi.

LinkedIn’ın yasaklanması ile ilgili süreç Moskova Şehir Mahkemesi’nin, geçtiğimiz 10 Kasım’da kamu ve kişisel verilerin korunması için LinkedIn aleyhinde açılan davayı kabul etmesiyle başladı.

Roskomnadzor, Rusya’da 6 milyon kullancısı olan LinkedIn hakkında, mahkemenin verdiği engelleme kararı doğrultusunda sitenin erişime yasaklılar kategorisine girdiğini açıkladı.

Öte yandan LinkedIn’ın ardından Google ve Facebook’un da aynı gerekçeyle bu yasanın kapsamına girebileceği belirtiliyor.

Bazı yorumcular da Rusya’nın bu yasayı kullanarak yabancı sosyal medya sitelerini Rusya’dan uzaklaştırarak Yandex ve facebook’un alternatifi Vkontakte gibi Rus sosyal paylaşım sitelerinin önünü açmaya çalıştığını belirtiliyor. (DW / Euronews)


Ettiketler:LinkedIn