Mardin'de gözaltı sayıları artıyor

Mardin'de gözaltı sayıları artıyor

Mardin’de Ahmet Türk ve Artuklu Belediye Başkanı Emin Irmak’ın gözaltına alınmasından sonra yapılan operasyonlar devam ederken, şu ana kadar 10 kişi gözaltına alındı.

Önceki gün Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinden alınan Ahmet Türk ve Artuklu İlçe Belediye Başkanı Emin Irmak’ın gözaltına alınmasından sonra yapılan operasyonlar devam ediyor. Operasyon kapsamında gözaltı sayısı 10’a yükseldi.

Ahmet Türk'ün evine sabah saatlerinde Mardin Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından operasyon düzenlendi.

Artuklu ilçesinde ikamet eden Ahmet Türk'ün evinin önünde geniş güvenlik önlemleri alındıktan sonra içeri giren polis ekipleri arama yaptı. Polis ekipleri yaptıkları aramaların ardından Ahmet Türk'ü gözaltına aldı. Gözaltına alınan Türk, ifadesi alınmak üzere Mardin Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne götürüldü.

Ahmet Türk ile eş zamanlı olarak Mardin merkez Artuklu Belediye Başkanı Emin Irmak da gözaltına alındı. Halen devam operasyonda toplam 10 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

Gözaltına alınanların isimleri:

Eski Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk, Artuklu Belediyesi eş başkanı Emin Irmak ile Leyla Sevinç Bozan, Mardin Belediyesi Genel Sekreteri Baran İlhan, Artuklu Belediye Başkanı yardımcıları İsmet Birtek ve Mehmet Yıldırım, Yerel Yönetimlerden Sorumlu Meclis Üyesi Mehmet Ali Amak, belediye çalışanları Şeyhmuz Amak, Sultan Bingöl ve Artuklu Belediyesi avukatı Ziya Baği.

Öte yandan Mardin’in Kızıltepe ilçesinde şüphe üzerine durdurularak kimlik kontrolü yapılan bir kişinin PKK’li olduğu gerekçesiyle gözaltına alındığı bildirildi.

Edinilen bilgiye göre, Kızıltepe İlçe Emniyet Müdürlüğü civarında şüpheli şekilde dolaşan bir kişi, polis tarafından durdurarak kimlik kontrolü yapıldı.

Yapılan kimlik kontrolünde şüphelinin PKK’nin dağ kadrosundan olduğunun belirlenmesi üzerine gözaltına alındı.  Mardin İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesine götürülen şüphelinin ifade işlemleri sürüyor. (M. Salih Keskin – İLKHA)